Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko převzalo provoz Pošty

12. 04. 2018

Od 1. dubna 2018 začala nová éra poštovní pobočky v Mlázovicích. Provozuje ji obec, pro klienty se nic podstatného nemění.

Snahy o masivní rušení pošt na venkově se začaly objevovat již po roce 2005. Také Mlázovice navštívila tehdy pracovnice České pošty a snažila se přesvědčit Radnici, aby provoz pošty převzala. Samozřejmě byla odmítnuta, protože to kromě velkých organizačních problémů znamenalo výrazné a trvalé dotování provozu z obecního rozpočtu.

Další vlna snahy o redukci poštovní sítě přišla v roce 2017. Tehdejší ministerstvo vnitra, pod které pošty spadají, rozhodlo o převodech klasických poštovních poboček pod tzv. „Partnery“ a v celé republice se odstartovala obrovská změna poskytování poštovních služeb. Na jejím konci má být téměř 3000 „Pošta Partnerů“ provozovaných soukromníky a obcemi a pouze 400 klasických pošt patřících státnímu podniku. Stát i Pošta sice tvrdí, že se pro zákazníky nic nezmění, ale o výsledku si může udělat každý představu sám.

Těmto změnám se nevyhnuly ani Mlázovice. I když městečko oddalovalo okamžik zániku státní poštovní pobočky, jak to jen šlo. Zastupitelstvo nakonec jednomyslně rozhodlo o převzetí provozu místní pošty obcí, protože její služby považuje za jeden ze základních pilířů občanské vybavenosti na venkově. Vždyť Pošta v Mlázovicích je velmi využívaná. Pro řadu lidí by znamenala návštěva nejbližší pobočky v Lázních Bělohradě půldenní výlet. A alternativu provozu poštovních služeb mezi rohlíky a salámy zastupitelé zamítli, jako zcela nedůstojnou a pro veřejnost nedostačující. Navíc se domnívají, že v řadě obcí nebude mít provoz pošty v potravinách dlouhou budoucnost.

Provozovatelem nové obecní pošty byla určena dceřinná společnost Mlázovické služby, s.r.o.. Ta disponuje příslušnými živnostenskými listy, vhodným softwarem, je plátcem DPH, apod. V tomto případě bylo lepší oddělit podnikatelskou činnost od běžného chodu obce.

1. dubna 2018 nastal den „D“. Po desetiletích přešla pošta ze státu do provozování obce. Předcházela tomu částečná rekonstrukce prostor prováděná za provozu. Pro klienty pošty je nyní k dispozici odpovídající zázemí a velmi příjemné prostředí. Kromě oprav omítek byla položena nová dlažba, vybourána stará telefonní hovorna a instalováno nové topení, namísto starých akumulaček. Prostory byly vybaveny novým nábytkem, výpočetní technikou a dalším zařízením zajišťujícím bezproblémový provoz. Zcela nové je také několikastupňové zabezpečení.

Pošta, kterou provozuje městečko, poskytuje prakticky všechny služby, na které byli klienti zvyklí z dřívější doby. Samozřejmostí jsou veškeré listovní a balíkové služby, prodej doplňkového poštovního zboží, losů, dálničních známek či dobíjení mobilů všech operátorů. K dispozici jsou také služby poštovní spořitelny, obsluha bankovních účtů, ale i různá spoření, pojištění atd. Obnoven byl prodej novin a časopisů. Ten se na Poštu do Mlázovic vrátil po 20 letech. Nyní se ještě připravuje spuštění terminálu Sazky s kompletními službami.

Velkou a prospěšnou novinkou je také prodloužení otevírací doby směrem k pozdnímu odpoledni. V pondělí a ve středu je otevřeno až do 17.15h, což umožňuje mnoha dalším občanům, pro které byla pošta doposud nedostupná, využít nově jejich služeb. Samozřejmostí je pak stálá otevírací doba, aby veřejnost nemusela před každým dnem zjišťovat, jak je vlastně otevřeno (tak, jako v posledních dvou letech).

O tom, zda-li pošta v Mlázovicích přežije další desetiletí, rozhodnou jednak schopnosti státního podniku Česká pošta reagovat na vývoj trhu poštovních a finančních služeb a adekvátně mu přizpůsobovat své chování a především sami mlázovičtí občané. Je nutné, aby využívaly všechny služby a produkty, které pobočka nabízí (a nekupovali je jinde). K tomu bude obec, jako provozovatel, maximálně vstřícná a bude se snažit provozovat poštu tak, aby to lidem vyhovovalo. Oproti tomu ale očekává, že lidé skutečně služby pošty v Mlázovicích využijí a tržby z těchto služeb pomohou snížit plánovanou ztrátu z provozu, která je nyní odhadována na 100 tisíc korun ročně. A tuto částku bude muset každý rok obec doplatit ze svého. Kromě toho bude velmi složité zajistit personálně provoz, například v období dovolených, v případě školení, nemoci apod.

Ke snížení nákladů na provoz pošty má přispět také výtěžek z prodeje papírenského a drogistického sortimentu, který od loňského roku probíhá na Obecním úřadě. Původní plán přesunout jej po otevření na poštu sice padl (oproti původním předpokladům nelze využívat techniku pošty pro další aktivity a také je zde málo místa), ale prodej bude i nadále probíhat na Radnici. Lidé tak mohou nakoupit široký sortiment velmi kvalitního zboží, za nejnižší cenu na trhu, a ještě tím podpořit provoz své vlastní obecní pošty v Mlázovicích!

Městečko se snažilo udělat maximum pro to, aby lidé v Mlázovicích měli poštu. Samozřejmě tak bude činit i nadále. Nyní záleží na veřejnosti, jak se k tomu postaví, a zda-li také ona udělá vše pro to, aby zde logo pošty viselo i za pár let.


Otevírací doba:
Pondělí    8.00h - 9.30h  15.15h - 17.15h  
Úterý        8.00h - 9.30h  13.30h - 15.30h 
Středa      8.00h - 9.30h  15.15h - 17.15h 
Čtvrtek     8.00h - 9.30h  13.30h - 15.30h 
Pátek       8.00h - 9.30h  13.30h - 15.30h 
 

Nový telefon na poštu (starý již nefunguje): 604 260 916

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!