Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko otevřelo nové dětské hřiště

23. 05. 2021

Díky dotaci Ministerstva pro místní rozvoj ČR mají Mlázovice velkorysý prostor pro radovánky dětí různého věku.

Do sportovního areálu v Podlesí proudí davy dětí. Všechny si chtějí co nejdříve zaskotačit na novém hřišti. Jeho vybudováním se splnil sen desítek dětí i přání jejich rodičů.

Cesta k němu však nebyla úplně jednoduchá. Kvůli astronomickým cenám herních prvků by si malá obec nemohla dovolit vše financovat jen ze svého rozpočtu. Proto se Mlázovice pokusily získat dotaci z grantu Ministerstva pro místní rozvoj. I když je zájem o tyto dotace obrovský z celé republiky a na každého se nedostane, městečko bylo se svojí žádostí úspěšné. A mohlo se začít s realizací.

Podobu hřiště si navrhly děti se svými rodiči. Obec provedla pouze drobné doplnění a rozšíření o některé atrakce a také o městský mobiliář. Vzhledem k velmi špatným zkušenostem s kvalitou a životností dřevěných prvků instalovaných na zahradě školky a již několikrát měněných, zvolili zastupitelé úplně jinou cestu. Na základě výborných referencí a návštěvy několika realizací v Královéhradeckém kraji, bylo vytvořeno zadání pro budoucího dodavatele hřiště, které neumožňovalo použití žádných dřevěných součástí.

Tím však vysoké nároky na kvalitu nekončily. Obec požadovala kvalitní povrchovou úpravu, spojovací materiál, speciální plasty, atd. Vše s ohledem na bezpečnost užívání a dlouhou životnost, která by se měla pohybovat v řádech desítek let. Relativně snadná a proveditelná by měla být i případná údržba a opravy. Na rozdíl od hřišť ze dřeva, které po pár letech zlikviduje motorová pila.

Vítězem výběrového řízení se stala brněnská firma Monotrend, jejíž výrobky splňují požadované parametry. Výběr jednotlivých částí hřiště byl koncipován tak, aby si na své přišly děti všech věkových kategorií. I když praxe asi ukáže, že ti nebojácní vyzkouší úplně vše. Děti si mohou zkusit zemní trampolínu, kolotoč, houpací hnízdo, vahadlovou houpačku, skluzavku, péráky, průlezku či lanovou věž. Velkým lákadlem bude 20m dlouhá lanová dráha či svahová skluzavka. Hřiště je vhodně doplněno lavičkami, stolem, stojanem na kola a odpadkovým košem. Vše opět v kombinaci kovu upraveného žárovým zinkováním a plastů.

Za zmínku stojí rovněž výběr typu dopadových ploch u prvků, které je z bezpečnostních důvodů vyžadují. Podmínky pro použití jednotlivých materiálů se neustále zpřísňují. Tam, kde dříve stačil kačírek, písek či štěpka, musí již být jiné materiály. Jako nejvhodnější byly vybrány tzv. „grass desky“. Jedná se o anglický výrobek - směs gumy a plastu, která je pružná a tlumí případný pád. Zároveň umožňuje prorůstání trávníku, takže je místo stále zelené a děti nešlapou v hlíně. Velkou výhodou je praktická bezúdržbovost a snadné sečení trávy traktůrkem. Oproti jiným povrchům se tyto desky neznečišťují ani nekloužou v případě námrazy.

Otevřením hřiště však práce obce nekončí. Plocha bude provozována podle platných legislativních pravidel. Musí být prováděny pravidelné technické kontroly, revize speciálním technikem, realizována pravidelná údržba i úprava zeleně. Jak dobře bude plocha sloužit, záleží i na rodičích a dalších obyvatelích obce. Do areálu samozřejmě nepatří alkohol, cigarety, nápoje ve skle, apod. Je nutné ihned hlásit případné závady na obecní úřad. Důležité také bude, aby všichni nezůstávali lhostejní, když uvidí, že se zde děje něco, co nemá.

Celkové náklady na vybudování hřiště dosáhly téměř 900 000 Kč, státní dotace pokryla 600 000 Kč, zbytek doplatila obec.

Realizace dětského hřiště u koupaliště je dalším důkazem, že zastupitelé nechtějí zapomínat na žádnou věkovou kategorii. Realizovanými projekty se pravidelně snaží zlepšovat a zpříjemňovat život všem generacím obyvatel.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!