Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko dosázelo lipovou alej ke hřbitovu

21. 04. 2008

Také vám vadily díry v lipové aleji ke hřbitovu a do Šárovcovy Lhoty? Již nebudou. Mezery po stromech, které se před lety neuchytily, byly doplněny novými kusy. Celkem pracovníci městečka vysázeli v obou lokalitách 10 stromů.

V osmdesátých letech minulého století vznikl nápad oživit okraj obce, směrem ke hřbitovu a Šárovcovu Lhotu. Proto byla vysázena alej čítající desítky lip srdčitých. Řada lidí dodnes vzpomíná, jak tehdejší školáci a předškoláci pomáhali stromy sázet. V plánu bylo rovněž vybudování chodníku od obce až ke hřbitovu, ale změna společenského klimatu tyto plány přerušila. Dnes je to vzhledem k majetkovým poměrům vlastnictví pozemků a finanční náročnosti zatím nerealizovatelné.

Od doby výsadby aleje uplynulo již mnoho let. Některé stromy se neujmuly, jiné poničila houbová choroba, které se na tomto stanovišti obzvlášť dobře daří. Bohužel, lípám nebyla věnována příslušná péče (především řez) a tak jejich koruny rostly všelijak. V loňském roce provedl odbornou prořezávku p. Macnar, ale ne vše šlo po tolika letech napravit.

V letošním roce se zastupitelé rozhodli, že chybějící stromy nahradí. Jak v aleji ke hřbitovu, tak ve vzdálenější u rybníka, na hranicích katastru městyse. Proto bylo v předposledním týdnu vysázeno deset nových stromů. Zvoleny byly vzrostlejší (obvod kmene 12-14 cm), aby se co nejdříve celá alej propojila. Obdobným způsobem chce městečko v příštích letech upravit i další stromořadí podél svých cest, popřípadě vysázet úplně nová. Výrazným způsobem chceme přispět k revitalizaci území ve kterém žijeme a přispět k obnově a diverzifikaci místních ekosystémů.


 

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#1 | Jana Votrubová | 23. 04. 2008 21:19
K tomuto počinu lze říci jen: "BRAVO, BRAVO, BRAVO!!!" Jen tak dál! *52* Mám z Vás radost! Lipky vypadají pěkně, jen nezapomeňte na doukotvení příčkami a popruhy pod korunkou... A samozřejmě zalévat, zalévat, zalévat.