Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Městečko bude čistější a upravenější

23. 03. 2022

Obec přijala do pracovního poměru druhého pracovníka na údržbu obce. Od tohoto kroku si slibuje lepší a včasnější úpravu veřejných prostranství a vzájemnou zástupnost zaměstnanců.

Již řadu let městečku přibývají různé povinnosti a rozšiřují se plochy, o které se musí starat. Dávno pryč jsou doby, kdy se lidé hádali, kdo bude sušit seno na kdejakém plácku a starali se o něj. Bohužel, ubývá také lidí, kteří si uklízejí kolem svého domu. Kromě toho stále stoupají nároky obyvatel na úpravu a četnost údržby veřejných prostranství (kde jsou doby, kdy trávu v obci stačilo posekat 3x za rok). Vysazují se nové záhony, upravují se další plochy k okrasné funkci.

Samostatnou kapitolou je provoz odpadového hospodářství v čele se sběrným dvorem. Každý rok přibývají nové povinnosti, každý rok stoupá množství zpracovaného odpadu. Zapomenout nemůžeme ani na velký počet obecních budov, které vyžadují pravidelnou údržbu. A pak je zde ještě zákonná povinnost zimní údržby na chodnících.

Tyto a mnohé další činnosti, které obec musí vykonávat, kladou velké nároky na obecní zaměstnance. Od roku 2007 byli využíváni sezónní pracovníci v rámci systému veřejně – prospěšných prací. Obec získávala na čas výpomoc a stát hradil náklady. Díky těmto lidem se dařilo, alespoň částečně, provádět údržbu obce na solidní úrovni.

V posledních letech ovšem nebyli v tomto systému žádní vhodní uchazeči. Když už se někdo našel, neměl zájem pracovat. Obecní úřad uhradil zdravotní prohlídku, školení bezpečnosti práce, zakoupil ochranné pomůcky a oděvy a pracovník vydržel v práci jen pár dní. Absence dalších rukou byla na tváři městečka poslední dva roky již velmi znát. Nebylo dobře a včas uklizeno, mnohdy se pozdě sekala tráva, pozdě se dosekávalo, zametalo, apod.. Zkrátka a dobře, veškeré úkoly nemohl jeden člověk stihnout.

Zastupitelé obce již delší dobu zvažovali přijetí dalšího technického pracovníka a koncem loňského roku rozhodli, že je to nutné. Samozřejmě to stojí peníze, ale jeden člověk vše nestihne a od veřejně prospěšných prací již nelze mnoho očekávat. A městečko své povinnosti plnit musí. Proto od 1. března 2022 nastoupila trvale k obci nová technická pracovnice. Jedná se o vyučenou zahradnici, která zde v dřívějších letech pracovala po ukončení studia, v rámci veřejně – prospěšných prací.

Její prioritou budou zahradnické práce, městečko ušetří za fakturaci některých úkonů, které prováděla zahradnická firma. Pracovnice se bude podílet i na údržbě veřejných budov, sečení zelených ploch či údržbě místního hřbitova. Zároveň bude zástupem za uklízečku, na sběrném dvoře či zajistí dovoz obědů do mateřské školy.

Již po pár dnech po nástupu nové posily, bylo na mnoha prostranstvích znát, že o ně pečují další ruce. Podařilo se dokončit činnosti, na které na podzim nezbyl čas a pustit se včas do jarního úklidu a údržby zeleně. Slova chvály mnohých občanů, kteří již nyní ocenili pečlivější úpravu veřejných ploch, dávají naději, že nový systém práce bude fungovat.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!