Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mariánský sloup prošel výraznou opravou

14. 11. 2008

Mariánský sloup na náměstí se po desetiletích, za výrazné finanční podpory Ministerstva kultury, dočkal zásadní obnovy. Restaurátor Ondřej Sklenář z Lužan provedl citlivý restaurátorský zásah na této národní kulturní památce.

Sloup se sochou pany Marie, který je významnou dominantou mlázovického náměstí i celého městečka, vytvořil v roce 1901 sochař A. Cechner. Ještě téhož roku ho C.K. sochařská škola v Hořicích věnovala lázeňskému městečku Mlázovice.  Za 107 let, kdy je nepřehlédnutelnou  ikonou obce, byl svědkem bezpočtu důležitých událostí. Několikrát je také zmíněn v zápisech obecní kroniky. 

Dnes už asi nezjistíme, kolik restaurátorských zásahů má za sebou, rozhodně však ten právě dokončený je nejzásadnějším. Sochařské dílo, které je jednou ze čtyř evidovaných národních  památek na území městysu, již řadu let chátralo, až se některé jeho fragmenty ocitly v havarijním stavu. Především balustr již hrozil rozpadnutím, některé fragmenty výrazně poškodila eroze či mech. 

Radnice se snažila sehnat finanční prostředky na jeho restaurování, ovšem téměř půl milionu potřebných k provedení všech prací bylo mimo možnosti většiny dotačních titulů i rozpočtu městečka. V letošním roce vypsalo Ministerstvo kultury nový grant na opravu drobných kulturních památek. Mlázovice uspěly se svojí žádostí a obdržely bez mála čtyři sta tisíc korun. Velmi důležité také bylo, že naše spoluúčast byla požadována pouze ve výši 10%, tedy kolem čtyřiceti tisíc. 

Restaurátor Ondřej Sklenář, který zvítězil v zadávacím řízení, během září a října provedl kompletní opravu památky. Většina kolemjdoucích obdivovala mohutnou konstrukci z lešení a plachet, která usnadňovala práce. Postupně došlo k demontáži balustrády, očištění kamene,  vytmelení chybějících kusů pískovce, barevné retuši,   impregnaci proti vodě či speciálnímu nátěru proti mechu. Nakonec  byla namontována balustráda s většinou prvků nově vyrobených (původní se úplně rozpadly). Provedena byla také sanace základů proti vlhkosti. 

Restaurátorský zásah proběhl v termínu a v té nejvyšší kvalitě. Velkou výhodou je rovněž ukončení stavebních prací před kompletní obnovou parku, která bude provedena v příštím roce z Evropských fondů. Obnovili jsme výrazný symbol městečka a podpořili jeho zachování pro další generace.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!