Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Lípy na náměstí předčily veškerá očekávání

30. 07. 2013

Pouhých šest let po výsadbě nové aleje nahradily mladé stromy původní zeleň téměř dokonale. Upravené mlázovické náměstí obdivují občané i návštěvníci městečka.

Když v roce 2007 rozhodli zastupitelé městečka o radikálním vykácení všech lip na náměstí, našli sice pro tento krok pochopení u většiny obyvatel, ale ozvali se i tací, kteří plán kritizovali s odůvodněním, že centrum obce bude dlouhá léta neatraktivní.

Důvody rozhodnutí však byly jasné. Velmi špatný zdravotní stav většiny stromů, o estetickém ani nemluvě. Radnice tehdy jednoznačně odmítla riskovat zdraví všech kolemjdoucích, kvůli častým pádům obrovských větví, které způsobovala hniloba tzv. hlav, způsobená nevhodným řezem v posledních dekádách. A tak se, i na základě odborného posudku Agentury na ochranu přírody a krajiny, devadesátiletá alej poroučela k zemi.

Ani ne týden po kácení bylo náměstí nově osázeno. V rámci akce „Zasaďte si svoji lípu“ se v sobotu 10. dubna 2007 sešlo více než padesát občanů městečka, ale i chalupářů, a společně si vysadili nové stromořadí. Nezbytné bylo velké fotografování, především s dětmi a vnoučaty. Každý si pak v následujících letech hlídal, co dělá právě jeho stromeček.

A daří se jim opravdu skvěle. Všechny kusy se ujaly a za šest let vyrostly do takových velikostí, že překvapily nejenom občany Mlázovic, ale také zahradníky, kteří je dodali. Je pravda, že Radnice zvolila opravdu mimořádně kvalitní sadbu z renomované školky, ale i tak nynější stav stromů překonal veškerá očekávání. Přesto náklady na jeden strom dosáhly zhruba 1300 Kč, což je při srovnání s akcemi v okolí méně než polovina.

Nenaplnily se tak obavy některých seniorů, kteří si při kácení posteskli, že oni se už stínu nových stromů nedočkají. Mnohé z laviček na náměstí jsou již ochráněny rozložitými korunami, což využívají občané všech generací k odpočinku v revitalizovaném parku. V následujících letech byly v lokalitě vysázeny další stromy, keře i trvalky a velká obměna byla dokonána.

Důležitá je také každoroční péče o novou výsadbu, aby byla alej co nejhezčí a dožila se dlouhého věku. Samozřejmostí byla pravidelná zálivka v prvních třech letech po vysazení, se kterou pomáhali pracovníci městečka a místní hasiči. Každoročně v jarních měsících provádí odborná firma řez stromů, v případě potřeby také přihnojení některých jedinců, aby stromořadí působilo co nejvíce vyrovnaně.

Jediný problém s novými lípami způsobila autonehoda, při které nepozorný řidič nezvládl řízení a jeden strom porazil. Poškození bylo natolik silné, že musel být vyměněn. Již nyní je však náhradní kus velmi vitální a za pár let nikdo nepozná, že byl vysazen o tři roky později.

Upravený park s třicítkou nádherných lip srdčitých dělá radost občanům i návštěvníkům Mlázovic. A pokud se nezanedbá další péče o stromy, dělat ji bude dlouhá desetiletí. Mimo jiné je nádherná lipová alej důkazem, že každé kácení nemusí být špatné a mnohdy má smysl. Jako lidé, i stromy mají svůj život a také svůj konec. Nejde o to, zmenšovat počet zeleně, ale zlepšit její stav i s výhledem pro další generace. Aby po nás nezbyla jen ohnilá torza přestárlých velikánů.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!