Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Lesy ČR opravily hřebenovku na Chlumu

15. 09. 2023

Uživatelům již slouží rekonstruovaná lesní cesta. Nové jsou také výhybny, propustky či příkopy.

Státní podnik Lesy České republiky dokončil dvouletý projekt opravy lesní cesty „Vojická“, která je důležitou obslužnou komunikací v lesích nad Mlázovicemi, Vojicemi, Podhorním Újezdem a Ostroměří. Tato cesta doznala posledních větších úprav před více než 60 lety a za tu dobu zub času a technika používaná v lesích, vykonaly své. Na mnoha místech byly vyjeté až 40cm koleje. Dopravu komplikovaly utržené krajnice, málo únosná konstrukce či nefunkční odvodnění. V předchozích letech zde panoval čilý dopravní ruch způsobený těžbou žulového porfýru v místním lomu a také zvýšený transport dřeva těženého v důsledku kůrovcové kalamity. Častý pohyb naložené dopravní techniky vykonal své.

Proto investor přistoupil ke kompletní rekonstrukci, o kterou aktivně usilovalo také městečko. Část cesty sice vede mimo jeho katastr, ale i tak je důležitou komunikací pro celou oblast a s provozem v Mlázovicích úzce souvisí.

Opraven byl úsek v délce 3,7km začínající na sjezdu ze silnice III. třídy Mlázovice – Šárovcova Lhota (nad lhoteckým mostkem přes Chotečský potok) a končicí nad Vojicemi. V celé délce byla upravena pláň, provedeny potřebné odkopávky a terénní práce. Následovala pokládka štěrkodrti do konstrukce a jako finální povrch byl aplikován kamenný prach. Důležitou součástí stavby jsou zcela nové propustky odvádějící vodu z hlubokých příkopů, které byly z části obnoveny a některé jsou zcela nové. Na problematických místech byly také instalovány dešťové svodnice. Přibyly výhybny pro míjení dvou vozidel.

Celkové náklady na opravu dosáhly 19 mil. Kč a byly hrazeny z evropské dotace a státního rozpočtu. Vlastníci lesa, dřevozpracující firmy, cyklisté, houbaři i běžně se procházející návštěvníci, získali pohodlný a bezpečný přístup do velké části lesnatého Chlumu. Zapomenout nesmíme ani na přínos nové komunikace pro hasiče, kteří se nyní lépe dostanou do větší oblasti v případě požáru.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!