Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Lesy ČR budují novou cestu, Mlázovice čeká dopravní zátěž

18. 08. 2017

Městečkem projede několik stovek plně naložených náklaďáků, zemina bude putovat do zavřeného lomu na hřebenech.

V rámci výstavby zbrusu nové lesní cesty v katastru sousední Kamenice, bude stavební firma odvážet odbagrovaný materiál přes Mlázovice. Jako místo vykládky je určen bývalý lom na hřebenové cestě. Ten je již vytěžen a má být rekultivován. Proto jeho vlastník, společnost Lesy ČR, využije k zásypu materiál, který odtěží při výstavbě nové cesty na Kamensku.

Převezeno má být celkem kolem 3000 m3 zeminy, což představuje asi 300 plně naložených nákladních vozů. Ty nejprve použijí obecní lesní cestu do Kamenice, potom naváží na polní cestu a kolem bývalého vepřína najedou na krajskou silnici III. třídy Konecchlumí – Mlázovice – Šárovcova Lhota. Projedou městečkem směrem na Lhotu a před mostem přes Chotečský potok odbočí vpravo na hřebenovou lesní cestu. Prázdná vozidla se stejnou trasou vrátí zpět.

Pro Mlázovice bude celá akce znamenat obrovskou dopravní zátěž. K již zvýšenému provozu, způsobenému objížďkou Kotykovy aleje v Lázních Bělohradě (část řidičů jezdí na trase Jičín – Lázně Bělohrad přes městečko), se přidají další vozidla. Obyvatelé se musí připravit na zvýšený hluk i prašnost.

Vedení Radnice proto vstoupilo do jednání s Lesy ČR, autorem projektu cesty, vysoutěženým zhotovitelem i krajskou správou silnic. Je jasné, že výstavba cesty je důležitým projektem, stejně jako to, že cesty by měly sloužit všem. Je však nutné používat zdravý rozum a stanovit pravidla tak, aby realizace jednoho projektu nezpůsobila poničení majetku dalších subjektů.

Na základě výše uvedených jednání bylo stanoveno několik pravidel. Zhotovitel nebude zeminu odvážet za deště a po dešti (kvůli poničení cest a nepořádku). Používána budou menší nákladní vozidla, která povezou kolem 10m3, nikoliv velkoobjemové prostředky, které zatíží vozovky desítkami tun. Lesy ČR, jako investor, budou garantovat opravu více než kilometrové obecní polní cesty, po skončení celé akce. Tato cesta bude průběžně udržovaná jako sjízdná i během realizace celé stavby. Stavební firma zajistí zvýšené krytí přejezdů plynovodu a vodovodu, přes který bude se zvýšenou frekvencí přejíždět. Zajistí také každodenní úklid krajské silnice, v případě, že to bude potřeba. Řidiči nákladních vozů musí rovněž věnovat zvýšenou pozornost uličním kanálům, aby nedošlo k jejich poškození.

Celá akce by měla být zahájena již ve druhé polovině srpna. Zhotovitel musí stihnout odvézt vytěženou zeminu před uzavírkou silnice Mlázovice – Šárovcova Lhota, z důvodu její celkové rekonstrukce.

Nový materiál (kamenivo do konstrukce cesty) přes Mlázovice navážen nebude. Vozidla budou přijíždět od silnice R35. Je tak potřeba počítat se zvýšeným provozem v úseku Konecchlumí – Mlázovice.

I když vedení městečka nemá příliš možností, jak takto velkou stavbu státního podniku ovlivnit, činí vše jen trochu možné, aby dopady na obecní infrastrukturu a obyvatele byly co nejmenší.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!