Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kutnarova ulička jako nová

29. 12. 2018

V prosinci byla dokončena kompletní obnova místní komunikace, které nikdo neřekne jinak než Kutnarova.

Před dvěma roky dvoumetrové výkopy a všude hromady bláta. Dnes nejlepší silnice v městečku. Řeč je o čerstvě dokončené opravě místní komunikace, která začíná u hasičské zbrojnice a končí u č.p. 106. Dva roky museli její uživatelé vydržet nekonečné kaluže, bláto a výmoly.  Na podzim roku 2016 zde nejprve provedlo městečko výměnu hlavního kanalizačního řádu, který odvádí splaškovou vodu z většiny obce. Pokládka potrubí o průměru 0,5m v úzké uličce, do které má problém zajet i malá mechanizace, byla opravdu velmi náročná.

V následujícím roce 2017 došlo k dalším výkopovým pracím, tentokráte kvůli kabelizaci vedení nízkého napětí. Společně s tím položilo městečko nové kabely k veřejnému osvětlení. V horní části komunikace vyměnili vodohospodáři kus hlavního vodovodního řádu, který byl nevhodně veden přes kanalizační šachtu. A aby toho nebylo málo, během roku 2018, se komunikace opět rozkopala z důvodu opravy vodovodní přípojky do hasičské zbrojnice a částečně také kvůli terénním úpravám kolem rekonstruované zbrojnice.

Až ke konci podzimu bylo vše připraveno na dokončení opravy kompletně překopané komunikace. V rámci akce byly položeny nové silniční obrubníky, vyrovnána výška vozovky a vyměněny veškeré kanalizační poklopy a domky šoupat vodovodních přípojek. Poté přišel na řadu nový asfalt.

Nyní je tato komunikace zbrusu nově opravená, včetně veškerých inženýrských síti. Radnice má v plánu obdobným způsobem opravit každý rok jednu silnici, aby v přijatelné době z Mlázovic zmizely všechny výmoly, praskliny a propadliny. Pořadí obnovy jednotlivých cest záleží na stavu inženýrských sítí v nich uložených, na plánech správců sítí a také na jejich každodenním vytížení.

Pro malou obec jsou projekty tohoto typu (rekonstrukce kanalizace, asfaltování komunikací, kombinace s opravou dalších sítí) finančně velmi náročné. Lze říci, že hraničí až s nemožností je zaplatit z běžného rozpočtu. Proto je velmi důležité, že se městečko snaží náklady snižovat využíváním vlastních pracovníků na některé etapy stavby, nákupem vlastního materiálu od výrobců za výrazně nižší ceny či zadáváním odborných činností menším regionálním firmám, které dokážou cenu zakázky částečně upravit podle možností obce. Těmito úkony zatím Mlázovice efektivně zlevňují podobné akce a mohou každý rok pokračovat v obnově obecní infrastruktury, aniž by se zadlužovaly.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!