Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kraj spouští revoluci v autobusové dopravě

07. 06. 2010

V neděli 13. června 2010 vstupuje v platnost dlouho připravovaná a několikrát odložená optimalizace dopravy v Královéhradeckém kraji. Pro cestující to znamená nové jízdní řády a řadu přelomových novinek.

O nutnosti provedení zásadních změn v systému dopravy v Královéhradeckém kraji se hovořilo minimálně od roku 2004. Představitelé kraje dostávali stále častěji stížnosti na zhoršující se dopravní obslužnost, nenavazující spoje, špatné spojení o víkendu, nelogické zajíždění autobusů a podobně. Proto se rozhodli připravit zásadní změny v krajské dopravě. Ty souhrnně nazvali optimalizací, která bude spuštěna 13. června 2010.

Co by měla tato optimalizace přinést cestujícím? Především zvýšený nárůst spojů, nové spoje o víkendech a svátcích, výrazně vylepšenou návaznost spojů v uzlových bodech, možnost přenosu jízdenky z autobusu na vlak a opačně, nový výpočet tarifů, možnost využít k cestě do cíle více cest a spojů za stejnou cenu, nové trasy spojů, zjednodušené souhrnné jízdní řády či přenosnost dlouhodobějších jízdenek.

Linky vedoucí Mlázovicemi se změní poměrně výrazně. Městečku se podařilo při několika jednáních s firmou OREDO, která je krajským organizátorem regionální dopravy, prosadit většinu připomínek občanů i obce k nově navrženým jízdním řádům. Jediné, co se nepodařilo, je zachování středečního odpoledního spoje z Hořic do Mlázovic. Autobus již nebude jezdit z důvodu nízkého využívání ze strany cestujících.

Na trase Jičín – Mlázovice – Lázně Bělohrad bude provozována pouze jedna linka, takže zde bude platit pouze jeden přehledný jízdní řád. Trasa linky bude změněna, spoje ve všední den již nebudou vedeny přes Radim, Dřevěnice a Valdice, ale většinou pojedou ze Špice přímo do Jičína, jeden spoj pojede z Lužan přes Úlibice. Tím dojde k znatelnému zrychlení cesty mezi naším městečkem a Jičínem. Některé linky (jak z Jičína, tak z Bělohradu) budou zajíždět pouze do Mlázovic (odbočí v Chotči, v Mlázovicích na Náměstí se otočí a opět pojedou do Chotče).

Prakticky všechny autobusy budou odjíždět s novým jízdním řádem v jiných časech! Některé změny jsou jen kosmetické, jiné zásadní. Dochází k znatelnému nárůstu spojení mezi Jičínem, Mlázovicemi a Lázněmi Bělohrad, zavedením úplně nových autobusů. Rovněž v sobotu, neděli a státních svátcích budou jezdit každodenně tři spoje do Jičína, Lázní Bělohradu a zpět. Zlepšuje se i dopravní spojení do školy v Lázních Bělohradě. Ráno budou odjíždět dva spoje, odpoledne navazuje na všechny možné konce vyučování (od první až do deváté třídy) do 20 minut autobus do Mlázovic.

Novinkou je také nový systém použití jízdenek. Ať už budete cestovat v rámci Královéhradeckého kraje kamkoliv, stačí Vám pouze jedna jízdenka zakoupená v autobuse na mlázovickém náměstí. Můžete ji použít s přestupem v libovolném počtu autobusů, ale dokonce i ve vlaku. Systémy přepravců jsou nově vzájemně propojeny. Cestovat lze do jednoho místa i více směry. Například do Hořic lze jet nyní za stejné peníze buď přímo z Mlázovic nebo přestupem přes Bělohrad. Rovněž tak do Nové Paky přes Špici či Bělohrad. Již na autobusové zastávce cestující zjistí přesně cenu jízdenky, dle přiložené tarifní mapky.

Výrazných změn doznávají také návaznosti dalších spojů v uzlových bodech. Pro mlázovické občany výrazně narůstají možnosti spojení s Hořicemi a Novou Pakou. Téměř každý autobus bude mít v Bělohradě rychlý přípoj do těchto dvou měst. Totéž platí nazpátek. Podobně je koncipována také možnost přestupů v Jičíně do dalších směrů.

Cestující, kteří cestují denně autobusem do zaměstnání, budou zvýhodněni slevou u dlouhodobějších jízdenek. Tyto jízdenky navíc budou nově přenosné. Lze je využít na dané trase za den vícekrát a jsou přenosné na jiné osoby.

Nové jízdní řády jsou k dispozici na webových stránkách městečka, v systému IDOS a na vývěsce u zastávky.

Změny, které vstupují 13. června 2010 v platnost, jsou nejzásadnější proměnou dopravy v historii kraje. Jsou koncipovány tak, aby pomohly vrátit do veřejné dopravy větší počet cestujících a jim co nejlépe zpříjemnily cestování autobusem či vlakem. Čas ukáže, zda-li budou pro cestující atraktivní či nikoliv.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!