Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Koupaliště zpestřila nová herní sestava

08. 04. 2014

I když je koupací sezóna ještě daleko, místní plovárna se nyní stala častým cílem dětí. Chtějí si vyzkoušet nové houpačky a skluzavku, které se zde objevily počátkem dubna.

Děti si velice oblíbily dvě houpačky instalované na koupališti v roce 2006, ovšem špatný technický stav donutil městečko k jejich odstranění během loňského léta. Dřevěný prvek nebyl příliš zdařilý od samého počátku, ale každoroční servis prováděný pracovníky obce ho udržel použitelným alespoň několik let. Bohužel, jeho zkáza pokračovala rychle a kvůli bezpečnosti musel být demontován.

A tak započala diskuze, zda-li pořídit nějaký nový prvek, vyrobit jej svépomocí nebo prostor koupaliště ponechat bez dětské atrakce. Zastupitelé se shodli, že dosavadní houpačky byly dětmi hojně využívány, nejenom v průběhu léta, ale po většinu roku. Proto zvítězila varianta nové instalace. Vzhledem k přísným bezpečnostním normám a odpovědnosti majitele za případné úrazy či jejich následky, byla záhy vyloučena možnost postavení atrakce v režii pracovníků obce a místních dobrovolníků.

Nezbývalo než hledat v obrovské záplavě nabídek na trhu. Hlavními požadavky byla dlouhá životnost, kvalitní zpracování, příslušné certifikáty a přijatelná cena. Jenomže splnit tato kritéria znamenalo, že pomalu nebylo z čeho vybírat. Odmítnuty byly prvky ze smrkové kulatiny (mají malou životnost), z akátu (neakceptovatelná cena neodpovídá kvalitě dodaného výrobku) i z plastu (problémy se statickou elektřinou). Propracované kvalitní sestavy byly zase mimo finanční možnosti městečka.

Jako velký problém se ukázala také dopadová zóna. Podle předpisů musí být kolem herní sestavy s výškou plošinek nad 1m, předepsaný materiál tlumící pády. Lze zvolit speciální pryž (ta je ovšem finančně nákladná a nelze ji zajistit proti odcizení) nebo písek, který by se ovšem v blízkosti lesa stal „zvířecím rájem“. Případné oplocení by znamenalo další investice a podle dosavadních zkušeností by ho brzy poškodili nenechaví jedinci. Jediným řešením, jak splnit uvedené požadavky a vyhnout se komplikacím, byla volba prvků, jejichž nejvyšší pochozí části jsou do 1 metru.

Když to již vypadalo, že koupaliště přijde o tuto dětskou atrakci, podařilo se zajistit nabídku jedné brněnské firmy, která splnila veškeré požadavky. Po negativních zkušenostech z minula byly prohlédnuty také obdobné referenční výrobky v našem regionu.

Výslednou sestavu tvoří dvě houpačky, skluzavka, vyhlídková věž a lezecká plošinka s lanem. Je vyrobena z kvalitních lepených hranolů, namáhané části jsou ze žárově zinkovaného kovu nebo odolného plastu. Není zde třeba řešit dopadovou plochu, stačí obyčejný trávník.

Výběr herního prvku byl nesmírně zdlouhavý a komplikovaný, přesto se podařilo najít řešení, které bylo přijatelné pro obec a jistě potěší naše nejmenší občánky. O jejich nadšené reakci svědčí první dny provozu. Místo láká děti k vycházkám a je doslova v obležení. Pokud se tento výrobek osvědčí, hodlá městečko v příštích letech podobnou technologií výrazně modernizovat a doplnit hlavní dětské hřiště u mateřské školy, které je sice v provozu pár let, ale jeho technická životnost se bohužel blíží ke konci.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!