Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kostelní zeď vstává z trosek

28. 12. 2020

Městečko dokončilo první etapu nákladné a složité obnovy ohradní zdi kolem místního kostela.

Poslední listopadový den dokončila firma Obis Nová Paka půl roku trvající stavební práce na opravě zdi lemující areál mlázovického kostela. A práce to byly velmi složité. Již od počátku bylo jasné, že se do stísněného prostoru mezi Radnicí a budovou školky nedostane větší technika a proto musí většinu úkonů zastat lidské ruce. Přitom manipulace s těžkými pískovcovými bloky, hloubení základů, betonáž či drenáže, jsou velmi náročné a materiálově objemné disciplíny.

Dělníci se počátkem léta pustili nejprve do rozebrání zbytků zdiva a jeho přetřídění. Bylo jasné, že na prvním úseku, kde již části zdi nestojí, chybí značné množství materiálu. Další množství kamene bylo nutné vyřadit, z důvodu nevhodně zvolených oprav v předchozích obdobích.

Pod bedlivým dohledem památkářů byl upřesněn postup prací a zahájilo se hloubení nových základů. Stavbu opakovaně navštívili archeologové, kteří zde provedli průzkum. Kromě ostatků z přilehlého hřbitova zde objevili základy staveb pocházejících ze 13. století a různé střepy z dobových nádob. Místo rovněž prozkoumal antropolog.

Poté přišlo na řadu betonování nového základu, který byl projekčně uzpůsoben tak, aby vydržel nejenom hmotnost samotné zdi, ale i tlak svahu ze strany od kostela. Stékající povrchová voda z areálu bude odvedena novým drenážním systémem a skončí v zasakovacích bodech v břehu nad školkou. Tím dojde zároveň k omezení vody, která poškozuje základy Radnice.

Další týdny patřily zdění, spárování a pokládání vrchních zákrytových desek. Většina z nich rovněž chyběla nebo byla poškozena, proto musely být doplněny novými ze stejného kamene – z lomu Podhorní Újezd. Kameníci následně nové desky i kameny upravili původní kamenickou technikou tak, aby měly stejnou povrchovou úpravu jako původní. Práce zakončily finální úpravy zeminy a zatravnění na obou stranách zdi.

Celkové náklady na první etapu přesáhly 1,2 mil. Kč. Z toho 500 tis. Kč uhradila dotace Královéhradeckého kraje z Programu obnovy venkova 2020 a 430 tis. Kč přispělo Ministerstvo kultury. I když je zatím opravena asi jen třetina ohradní zdi, jde o významný počin. Po desetiletích chátrání a marného přihlížení zkázy historické stavby, nyní svítá naděje, že se podaří dokončit i zbylé dva úseky. Finance na druhou etapu nyní městečko žádá ve dvou dotačních programech, uspět však bude mimořádně obtížné, jako v letošním roce.

Velká snaha však rozhodně stojí za to. Střed městečka již nebude hyzdit polorozpadlá zeď, která ohrožuje kolemjdoucí. Mlázovice napravují nečinnost předchozích majitelů či správců a státem zapsané kulturní památce navracejí její původní důstojnou tvář.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!