Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kostelní hodiny opět odměřují čas

19. 10. 2017

Mlázovickým občanům se v pátek 21. října 2017 naskytnul pohled, který neviděli více než šest desetiletí. Městečko obnovilo chod věžních hodin v obecním kostele. Cesta k tomuto kroku byla velmi trnitá.

Kdy přesně se zastavil pravidelný chod na kostelních hodinách, si už nikdo nepamatuje. Pravděpodobně to bylo krátce po druhé světové válce. V dalších letech se ještě občas hodinový stroj rozběhnul na kratší období, například u příležitosti sjezdů rodáků. Poté nastala dlouhá odmlka způsobená zřejmě velkou pracností a časovou náročností obsluhy.

Když v roce 2008 přebralo městečko kostel do svého vlastnictví, hodiny byly nefunkční, nebyly zde rozvody od stroje k ciferníkům ani jednotlivé ručičkové stroje. Proto bylo rozhodnuto o instalaci nových elektronických hodin, které tvoří prakticky mobilní zařízení ovládající hodinové ručičky. Jde o citlivé řešení, které nepoškozuje ani nemění charakter památkového objektu a lze jej kdykoliv během několika málo minut demontovat.

Hodiny jsou řízeny DCF signálem z německého Mnichova, což zaručuje absolutní přesnost zobrazovaného času na obou ciferníkách. Jsou dvojstranné, zobrazují čas na sever a na jih. Odbíjení instalováno nebylo, protože by se zbytečně rušilo s druhými hodinami na blízké Radnici. Jejich zvuk je natolik dostačující, že může doplňkově sloužit i pro sousední stroj na kostele.

Z nadšení veřejnosti je již po pár dnech provozu zřejmé, že s funkčními hodinami na kostele tato historická památka opět více ožila a její vzhled se přiblížil stavu, v jakém ji naši předci postavili.


Aktualizováno 1/2018: Díky dobré paměti jedné z mlázovických obyvatelek se podařilo upřesnit, že pravidelný chod hodin se zastavil v červnu 1966 a od srpna téhož roku byly ručičky nastaveny na 12 hodin.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!