Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
30. 09. 2016
Kulturní památka v centru obce se pyšní novými okny. Již nehrozí jejich vypadnutí a zranění návštěvníků.
Byl to nekonečný příběh trvající sedm let. Na jeho počátku stála snaha městečka vyřešit havarijní stav všech velkých vitrážových oken v mlázovickém kostele. Po jeho převodu z církve na obec, který proběhl v roce 2008, bylo nutné nejprve vyřešit kritický stav střechy a také stropních konstrukcí. To se podařilo velmi rychle, další v pořadí byla právě okna.
Podle odhadu několika odborníků sahá stáří největších deseti oken někam do 18. století. Vzhledem k jejich neutěšenému technickému stavu lze tuto myšlenku přijmout jako velmi pravděpodobnou. I když ostatní okna i dveře na budově kostela prošly v uplynulých desetiletích více či spíše méně šetrnou obnovou, pravděpodobně kvůli původnímu vitrážovému sklu se opravám hlavních oken všichni vyhýbali.
Poté, co dvě okna po větším větru vypadla i s rámem na zem, nebylo již možné další opravu oddalovat. Veškeré dřevěné prvky – rámy i křídla byly zcela shnilé, velké množství skel bylo poškozeno nebo úplně chybělo. Problematické se jevilo rovněž kotvení rámů do omítky. Městečko se proto snažilo o co nejrychlejší odstranění vad, ale vzhledem k obrovským nákladům přesahujícím půl milionu korun, nebylo možné akci realizovat bez dotace.
Přesto, že existuje několik možností, trvalo celých šest let, než Mlázovice uspěly a obdržely necelou polovinu nákladů na restaurátorský zásah. Dotace ve výši 185 000 Kč byla poskytnuta v letošním roce z rozpočtu Královéhradeckého kraje, konkrétně grantu na obnovu památkového fondu. A tak již nic nebránilo zahájení potřebných prací.
Ve výběrovém řízení zvítězila firma Vitraj Glass z Opočna, specialista na obnovu oken, dveří a vitráží v památkově chráněných objektech. Na počátku června, během jediného dne, pracovníci zhotovitele demontovali všechna stará okna a odvezli je do svých dílen. Prázdné stavební otvory byly dočasně osazeny provizorními deskami.
Technický stav vyjmutých oken absolutně nedovoloval obnovu dřevěných částí, proto byly vyrobeny přesné repliky podle původních kusů, vše z dubového masivu. Poté přišla na řadu obnova vitrážových skel. Na některá okna byla použita původní skla z doby výstavby kostela, chybějící nebo poškozená byla nahrazena novým sklem, které vyrábí německá sklárna podle původních receptur a technologických postupů. I když je sklo nové, optickým neklidem evokuje původní kusy. Dále bylo restaurováno kování a doplněno o nové kusy.
Během restaurátorských prací provedli pracovnice Státní památkové péče, společně se starostou městečka, kontrolní den v opočenském ateliéru. Na místě viděli rozsah poškození původních prvků a stav restaurátorských prací. Dále byly dořešeny drobné technické detaily.
V polovině září nastal dlouho očekávaný okamžik. Opět během jediného dne byla osazena opravená okna na svá místa a celý projekt byl fyzicky ukončen. Mlázovická dominanta získala další výrazný prvek, který vrátil její podobu před mnohá staletí. Kostel Nejsvětější Trojice se nyní těší zvýšené pozornosti obyvatelů městečka i návštěvníků. Důležité také je, že již pominulo nebezpečí pádu na kolemjdoucí.
Radnice se nyní bude snažit o co nejrychlejší realizaci druhé etapy spočívající v obnově zbylých vyplní stavebních otvorů. Kostel by se měl v dohledné době dočkat obnovy všech zbylých oken, dveří a okenic. Záležet bude na úspěšnosti při získání dalších dotačních prostředků. Bez nich není městečko schopné potřebné dílo financovat.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!