Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kontejnerový nosič zlevní a zrychlí nakládání s odpady

01. 11. 2013

Městečko pořídilo nový kontejnerový nosič za traktor. Díky tomu bude zcela nezávislé na cizích firmách při obsluze sběrného dvora a dopravě. Projekt se mohl uskutečnit díky dotaci poskytnuté Královéhradeckým krajem.

Nákup tohoto zařízení měly Mlázovice v plánu již několik let. Původně jej obsahovala žádost o dotaci pro Státní fond životního prostředí na výstavbu sběrného dvora. Ta však v roce 2010 neuspěla. O rok později se změnily podmínky a nosič nemohl být předmětem dotace.

Po dokončení sběrného dvora v loňském roce se brzy ukázalo, že bez podobné techniky je provoz obtížný a drahý. Vývoz kontejnerů zajišťovala externí firma, což neúměrně zvyšovalo náklady. Jenom nájezd vozidla a jeho vrácení na firmu znamenal k vývozu jednoho kontejneru fakturaci 30ti kilometrů navíc. Kromě toho se těžce koordinovaly časové možnosti dopravce a volné zpracovatelské kapacity na linkách firem přebírajících odpad.

Proto radní hledali další cesty, jak situaci změnit. Nákup z prostředků obce nepřicházel v úvahu, proto se obec snažila zajistit vhodnou dotaci. To se povedlo v letošním roce. Dceřiná společnost městečka, Mlázovické služby, s.r.o., byla úspěšná se svojí žádostí a obdržela významný grant ve výši 250000 Kč z programu Královéhradeckého kraje na zlepšení nakládání s odpady. Získání dotačních prostředků lze označit za velký úspěch, protože žadatelů v grantu je mnoho a rozdělovaných peněz velmi málo.

Dalších 250000 Kč přidaly Mlázovické služby, k tomu si odpočetly 100000 Kč DPH a pořízení kontejnerového nosiče bylo realitou. Výběrové řízení vyhrála firma CTS – servis Okřínek, která zároveň loni dodala i část technologie pro sběrný dvůr. Pro toto zařízení byl připraven i traktor, pořízený společností v roce 2011.

Nový nosič patří ve své třídě mezi absolutní špičku. Disponuje celou řadou moderních technologií, které příznivě ovlivňují rychlost a bezpečnost práce, komfort obsluhy a životnost zařízení. Je dimenzován na hmotnost nákladu až do 10tun. Jeho velkou výhodou je variabilní výška háku, což znamená, že dokáže obsloužit téměř všechny užívané kontejnery. Prioritně bude využíván pro soubor kontejnerů ze sběrného dvora, nádobu u hřbitova, ale i dalších, jenž městečko vlastní a poskytuje občanům.

Mlázovice jsou nyní zcela soběstačné v oblasti odpadového hospodářství. Dále disponují kontejnerovou dopravou materiálů, kterou kromě obce využívají místní občané a firmy. V neposlední řadě se díky nosiči citelně zlevní likvidace odpadů ze sběrného dvora využívaného občany městečka a pěti okolních obcí.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!