Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Konec kličkování chodců mezi auty

21. 12. 2011

Díky výrazné dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury dokončilo městečko opravu a částečnou dostavbu chodníku podél frekventované komunikace v Hořické ulici. Výsledkem tříletého snažení je důležité zvýšení bezpečnosti chodců.

Jeden z hlavních úseků v městečku, na kterém se den co den pohybuje značné množství chodců, trpěl výraznými neduhy. Od pošty až za sídlo Zemědělské a.s. Mlázovice byl chodník v havarijním stavu. Důsledkem opakované pokládky inženýrských síti se téměř v celé délce objevovaly hluboké propadliny, praskala dlažba a některé dešťové svody podmáčely jeho konstrukci.

O bezbariérovosti také nemohla být řeč. Ostré rohy, nesnížené obrubníky a další překážky znemožňovaly pohyb handicapovaných spoluobčanů či návštěvníků obce, kteří raději riskovali a využívali k přesunům asfaltovou komunikaci. Na druhém úseku, směrem ke hřbitovu, nebyl chodník vybudován vůbec. Situaci zde komplikovala navíc nepřehledná zatáčka se stoupáním, ve které šlo již při nejmenším o zdraví.

Vzhledem k tomu, že zmiňované plochy jsou rozsáhlé, nebylo v silách samotného městečka provést novou výstavbu. Proto již v roce 2009 začalo pracovat na projektové dokumentaci, která měla být využita při získávání finančních prostředků. V průběhu přípravy došlo k zaměření pozemků ležících na trasách. Přitom se zjistilo, že patří mnoha vlastníkům a Mlázovice musely provádět několik výkupů. Jen díky pochopení původních vlastníků a jejich velké loajalitě k obci, se povedlo vyřešit majetko-právní vztahy a mohla být podána žádost o dotaci.

I přes obrovský převis žádostí Mlázovice uspěly a obdržely v průběhu prázdnin od státu dotaci ve výši 934 000 Kč. Vlastní podíl činil 350 000 Kč. Zahájení prací však ještě zkomplikovala v místě plánovaná pokládka kabelových vedení společnosti ČEZ, původně přislíbená na září. Počátkem září však investor oznámil, že kabelizace bude přesunuta na rok 2012. Proto byla vlastní výstavba chodníku zahájena až poté, kalendářně relativně pozdě.

Ve složité situaci alespoň přálo počasí, které umožnilo firmě OBIS Nová Paka provést bez větších komplikací veškeré stavební práce. Nad rámec akce byla také provedena obnova parkovací plochy před kancelářemi Zemědělské a.s..

Kromě rekonstrukce a dostavby chodníků o rozloze 700m2 byly v lokalitě vyměněny veškeré obruby, zrekonstruováno veřejné osvětlení i rozhlas a opraveny dešťové vpusti, připomínající do té doby spíše dobře umístěné pasti. Práce musely být prováděny přesně podle projektové dokumentace, která byla schvalována poskytovatelem dotace a organizací zastupující handicapované. Proto nebylo prakticky možné provádět jakékoliv úpravy oproti projektu, o něž žádali někteří vlastníci nemovitostí podél trasy v průběhu stavby. V opačném případě by se jednalo o porušení pravidel čerpání prostředků a hrozilo by jejich navrácení.

Na jaře pracovníci městečka upraví zeleň na sousedních plochách. Plánována je výsadba keřů, trvalek a založení nových trávníků. Na své místo proti hasičské zbrojnici se vrátí také pamětní pískovcový kříž, na jehož obnově nyní pracuje restaurátor.

Původně projekt plánoval výstavbu chodníku až ke hřbitovu. Z důvodu nedostatku finančních prostředků došlo k jeho redukci. Zastupitelé však udělají vše proto, aby se v dohledné době realizovala i druhá etapa, která bezpečně propojí revitalizovaný hřbitov s městečkem a naplní tím původní záměr.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!