Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Konec Hostince u zeleného stromu

27. 04. 2022

8. dubna 2022 se završila 180 letá historie domu č.p. 12 na mlázovickém náměstí. Obec provedla jeho demolici.

O odstranění stavby rozhodli zastupitelé před několika měsíci z důvodu havarijního technického stavu a neekonomičnosti jakékoliv opravy. Specializovaná firma se ve středu 6. dubna 2022 pustila do díla a o dva dny později předávala vyklizený prostor.

Jednalo se o složitou a náročnou akci, protože dům byl spojený se sousední stavbou a navíc se nacházel v těsné blízkosti silnice III. třídy Konecchlumí – Mlázovice. Tomu musel být uzpůsoben způsob prací a použitá technika.

Nejprve byly odpojeny přípojky inženýrských sítí, poté přišla na řadu demontáž střešní krytiny a dřevěné vazby. Strmý úhel střechy donutil řemeslníky k použití horolezecké techniky, jinak by se na ní nebyli schopni udržet. Zbytek obstarala těžká technika z Trutnova. Pásový bagr se zakousl do budovy a velmi rychle ukrajoval její části. Ukázka zajímavých strojů a práce přilákala na náměstí mnoho diváků. Přeci jenom, taková podívaná se nenaskytne každý den.

Nejkritičtějším momentem bylo rozbourání vysoké štítové stěny, která navíc přiléhala k sousednímu domu. Stavbaři zvažovali několik variant, nakonec i nejvyšší stěnu rozebral bagr. Velmi opatrně olupoval cihličku po cihličce, až se dostal do bezpečné vzdálenosti.

Za dva dny bylo hotovo. Během demolice byl materiál ihned tříděn a odvážen na depo, kde byl nadrcen a vznikl stavební recyklát, který lze využít na další akce. Nebezpečné a jinak nevyužitelné odpady skončily na skládce v Popovicích.

V příštích dnech ještě proběhne oprava štítové zdi sousedního domu, která byla společná pro oba objekty. Městečko také provede další úpravy prostranství a vše zakončí navezením zeminy, osetím trávou a osázením zelení. Vzniklé prostranství si obec ponechá jako územní rezervu pro případné projekty budoucích období.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!