Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Konec datového pravěku

28. 11. 2021

Po letech snažení byl v Mlázovicích konečně spuštěn kvalitní vysokorychlostní internet.

Internetové připojení je v dnešní době potřebné pro řadu každodenních činností. Mnoho lidí pracuje z domova, časté je on-line spojení studentů se školou, využívána je internetová televize, stále důležitější je datové spojení s úřady. Mladší generace hraje vzdáleně hry, rozvíjí se internet věcí. Proto se kvalitní datové připojení stalo nutným standardem pro většinu domácností.

Mlázovice však měly dlouhou dobu smůlu. Umístění obce mimo viditelnost hlavních datových spojů a příliš velká vzdálenost od telefonní ústředny v Podhorním Újezdu, na kterou jsou napojeny, způsobovaly problémy s připojením většiny uživatelů, ať již se jedná o malou rychlost, výpadky, přetížení či nefunkčnost služby po několik dní.

Radnice se dlouhé roky snažila o nápravu. Opakovaně jednala o možných řešeních s vlastníkem a provozovatelem největší datové sítě v ČR, společností CETIN (dříve ještě jako součást Telefonica O2). Dokonce byl před lety vytvořen projekt výstavby předsunutého D-Slamu (zařízení pro vysokorychlostní internet) na vedení z Podhorního Újezdu, ale vysoké finanční náklady realizace odsoudily tyto snahy k neúspěchu. Vše šlo „do šuplíku“. S postupem různých technologií sice zrychloval internet i po telefonní lince a své snažení připojili také menší operátoři, nabízející technologii Wi-Fi připojení, nicméně pořád to nebylo to pravé.

Městečko se nenechalo odradit a s příchodem další nové technologie, jejíž realizace byla reálnější, opět jednalo se síťaři o zlepšení. A povedlo se. Díky instalaci nového zařízení na budově Radnice, které dokáže vzduchem přenést obrovský objem dat, byla optikou propojena stávající kabelová síť v obci. Proto mohl být koncem listopadu v Mlázovicích konečně spuštěn kvalitní vysokorychlostní internet. Řešení zde použité je ojedinělé díky tzv. „dvojitému zrcadlu“. Obec je propojena přes základnovou stanici mobilního operátora v Chotči a dále přes nový stožár u Lánů. Stavba byla zdlouhavá a vyžádala si poměrně velké náklady a administrativní úsilí. Dalším specifikem je použití dálkového napájení zařízení ze zmíněné telefonní ústředny v Podhorním Újezdě. Díky tomu je celý systém zálohovaný pro případ výpadku elektrické energie v městečku. Internet bude fungovat i v takovém případě. Obdobně složité technické řešení výstavby datového spoje bylo použito asi jen 5x v celé ČR.

Městečko vše stálo téměř 15tileté úsilí, ale žádné finance. Veškeré náklady uhradila společnost Cetin. Již dnes mohou mlázovičtí občané a chalupáři užívat kvalitní, stabilní (bez ohledu na rozmary počasí) a rychlý internet, který dosahuje hodnot až 250 Mbit/s. Prakticky lze říci, že nová rychlost je až 30x vyšší než doposud. Tento rychlý internet prodávají všichni obchodníci, kteří na našem území spolupracují se společností CETIN (např. mobilní operátoři T-Mobile, O2 či Vodafon). Stačí se tedy obrátit na ně.

Jedná se o internet po kabelu (technologii VDSL), v domácnostech se připojuje do telefonní zásuvky. Nezáleží na tom, jestli je již namontovaná. Pokud ne, přijede technik a vše zapojí a zprovozní zdarma. Je důležité také připomenout, že po kabelizaci obce v roce 1996, je do každého domu přiveden telefonní kabel. Buď dovnitř do bytu a do zásuvky, nebo na dům do rozvodnice nebo je smotán u základu domu. Montážní technik si ho vždy najde, v případě potřeby zavede do domu, namontuje zásuvku a „oživí“. Zákazník stejně nic neplatí.

Spuštěná progresivní technologie má budoucnost na dlouhé roky dopředu. Předpokládá se, že může být v následujících letech ještě dle potřeby zrychlována. Dlouholetý technologický handicap obce je minulostí. Takto kvalitní internet nebývá k dispozici pro všechny zájemce ani v mnoha velkých městech. V nadsázce lze říci, že dostupné datové služby přispívají k faktu, že Mlázovice jsou moderním místem pro život i podnikání.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!