Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kompostéry již slouží na zahrádkách

31. 05. 2018

Městečko rozdalo zdarma 133 kompostérů občanům a chalupářům. Díky nim se omezí vznik bioodpadů.

Celý projekt započal koncem roku 2016 sběrem požadavků zájemců. Na jejich základě připravil Lázeňský mikroregion žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Celkem bylo poptáno ze všech obcí mikroregionu téměř 700 kompostérů. Mlázovice uvažovaly o jejich pořízení pro své občany již v minulosti, ale vzhledem k malému počtu obyvatel (a relativně malé produkci bioodpadu) bylo nepravděpodobné, že by dotaci obdržely. Proto jedinou reálnou šancí bylo spojení několika obcí do projektu v rámci mikroregionu.

Dlouhé měsíce se čekalo, než stát všechny žádosti vyhodnotí. Poté přišla radostná informace o přidělení dotace a zahájilo se výběrové řízení. Teprve v květnu letošního roku dorazily očekávané kompostéry do jednotlivých obcí.

Občané je obdrželi bezplatně, formou výpůjčky na dobu 5ti let. Poté automaticky přejdou do jejich vlastnictví. Jedná se o velmi kvalitní rakouské kompostéry o objemu 1050l, tmavě zelené barvy. Silná stěna, kvalitní UV filtr a pohodlné vybírání hotového kompostu zaručují dlouhou životnost nádob. Společně s kompostérem byla dodána brožurka o správném kompostování.

Cílem celého projektu je omezení vzniku bioodpadu v domácnostech a na zahrádkách. Rostlinný materiál poté nebude končit v popelnicích a na sběrném dvoře, ale zůstane k dalšímu využití v místě jeho vzniku.

Náklady projektu spolufinancovaného Evropskou unií činily za Mlázovice 600 tisíc korun. Městečko uhradilo 75 000 Kč, zbytek tvořila dotace. Hodnota jednoho kompostéru přesahuje 4 000 Kč. Finance jsou sice jedna věc, ale nejdůležitější je přínos pro životní prostředí. Na samotných občanech záleží, jak moc budou zpracovány v jejich domácnostech rostlinné zbytky, listí, posekaná tráva, apod. Je logické, ekonomické i ekologické, aby se lidé nezbavovali cenného materiálu ze zahrádek a raději ho sami kompostovali a znovu využívali. Díky obdrženým kvalitním kompostérům k tomu mají nyní dobré předpoklady.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!