Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Komplexní pozemkové úpravy: Proběhlo úvodní jednání

23. 04. 2013

Vlastníci zemědělské půdy a lesů v Mlázovicích mají za sebou první setkání s úředníky státu, na kterém obdrželi základní informace o pozemkových úpravách prováděných v městečku.

Nejzásadnější úpravy katastru započal Státní pozemkový úřad provádět na území obce Mlázovice a osady Mezihoří již v loňském roce. Proces pokročil a úředníci pozvali vlastníky polí, sadů, luk a lesů na prvotní jednání, které se uskutečnilo v pondělí 17. dubna 2013 na sále mlázovické Radnice.

Na setkání byli přítomni zástupci pozemkového úřadu, geodetů, projektantka úprav i členové místní samosprávy. Téměř dvě stovky vlastníků půdy si vyslechly základní informace o systému komplexních pozemkových úprav, důvody jejich provádění, výhody z nich plynoucí a další zajímavé informace. Neméně důležitá fakta sdělil spolupracující zeměměřič a vybraná projektantka. Uvedení pracovníci také zodpovídali dotazy veřejnosti. V závěru byl zvolen sbor zástupců vlastníků, který bude koordinovat určité prvky projektu.

Mimo jiné byla veřejnost vyzvána, aby se aktivně účastnila celého procesu (stát vždy zasílá písemné pozvánky).  Je rovněž možné zplnomocnit svého zástupce na celé období.   V závislosti na řadě faktorů bude vše probíhat následující 2-3 roky. Výsledkem by měl být optimalizovaný mlázovický katastr a tomu odpovídající katastrální mapa s přesnou a aktuální evidencí vlastnictví.

V současné době probíhá vytýčení a úprava obecní hranice s okolními obcemi. Pravděpodobně poprvé, v několikasetleté historii městečka, byla najednou přesně celá vytýčena a stabilizována.  Tam, kde netvoří přirozený celek (např. v korytě potoků) dochází k jejím úpravám, po dohodách dotčených obcí. Připravuje se také stanovení vnitřního obvodu pozemkových úprav a provádí se řada geodetických měření v terénu.

I když je procedura pozemkových úprav časově i administrativně náročná pro všechny zúčastněné, rozhodně je prospěšná. V rámci pozemkových úprav můžou vlastníci požádat o sloučení svých pozemků (za splnění zákonných předpokladů), narovnání vlastnických hranic, zrušení podílového vlastnictví, vytýčení parcel,  apod. To vše zdarma, na náklady státu. Obrovské výhody přináší úpravy také pro samotnou obec (zpřesnění mapy, ujasnění vlastnictví, úprava cest, možnost čerpat dotace na společná zařízení v krajině, úprava katastrálních hranic, zahájení nedořešených dědictví, atd.). Lze říci, že takto zásadní změny mohou v území probíhat prakticky maximálně jednou za sto let, proto by byla velká chyba jich nevyužít.

Vedle komplexních pozemkových úprav, které se dotýkají extravilánu (nezastavěné části obce) pokračují také měření pro upřesňování hranic domů, zahrad a dalších pozemků, na základě individuálních objednávek, před digitalizací katastrální mapy.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!