Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Knižní novinka „Společenský život v Mlázovicích“ je na světě

05. 07. 2022

Po šesti letech je trilogie o historii městečka kompletní. Poslední kniha pojednává o společenském, kulturním a sportovním životě v obci.

Když v roce 2016 představil kronikář městečka Martin Vágenknecht svoji prvotinu s názvem „Mlázovické domy a život v nich“ slíbil, že bude pokračovat s mapováním obecní historie. O tři roky později spatřila světlo světa další kniha „Mlázovické živnosti a řemesla“ a nyní vychází třetí díl „Společenský život v Mlázovicích“, u kterého je spoluautorem Roman John.

První dvě knihy slavily obrovský úspěch nejenom v Mlázovicích, ale v širším regionu Jičínska, kterého se pochopitelně dotýkají. Unikátní je především propojení různých zdrojů, ze kterých autor čerpal. Ať již jde o data z archivu, matrik, farních knih nebo rodinných pamětí. Velmi podstatné je však velké množství informací a fotografií, které získal za posledních dvacet let ze stovek vyprávění pamětníků. V jeho knihách je vše zpracováno přehledně, čtivě a doplněno o desítky fotografií, mnohdy nikdy nepublikovaných a velmi vzácných.

Lze říci, že každý čtenář si v publikacích najde „to své“. Podrobně propracovaná historie městečka Mlázovice je jedinečná a velmi cenná. Lze podotknout, že podobně ji nemá zpracováno ani mnoho větších sídel. A přitom je Martin Vágenkecht pouhý amatérský nadšenec, který se živí dělnickou profesí. Všechny knihy, poslední nevyjímaje, napsal bez nároku na autorský honorář. Díky výjimečné spolupráci s tiskárnou Janova dílna v Třebestovicích, která zmiňované knihy vytiskla prakticky za cenu nákladů a také díky obci, která je prodává pouze za výrobní cenu, mají zájemci možnost zakoupit hodnotná díla za přijatelnou cenu.

Poslední díl „Společenský život v Mlázovicích“ se zabývá společenským, kulturním a sportovním děním od počátku jejich vzniku. Čtenář se dočte o Sokolu, divadelním spolku, myslivcích, hasičích, Červeném kříži, zahrádkářích, Svazu žen a mnohém dalším. Řada uvedených aktivit již skončila, vzpomínky zůstávají pouze na papíře. Kompletně zachycená je zde například historie s výsledky závodů Šárovcova Lhota – Zvičina, aktivita spolku Karas nebo vývoj mlázovického sportu. Poprvé je uceleně popsána činnost mlázovických fotbalistů, volejbalistů, plavců, atletů a dalších sportovců, kteří hrdě reprezentovali svoji obec a získávali cenná vítězství.

Za zmínku jistě stojí i zadokumentování individuálních činností, o kterých se jinde moc nepíše. Jde o pořádání různých kulturních akcí, májů, veselic, akcí pro děti a různých občanských počinů, na které by se nemělo zapomenout.

Pro veřejnost je rovněž zajímavé, že kniha končí v současnosti, tedy v roce 2022. Řada obyvatel se dočte o sobě a o svých příbuzných. Tento díl má velký přesah mimo hranice městečka, zajímavý bude i pro čtenáře z širšího regionu.

Kniha „Společenský život v Mlázovicích“ byla slavnostně pokřtěna v sobotu 2. července 2022 v jídelně Restaurace Radnice. Aktu se účastnili oba autoři, starosta městečka a více než 70 hostů z řad obyvatel, chalupářů a návštěvníků okolních obcí. Starosta popřál knize dobrý prodej a autorům mnoho úspěchů při psaní dalších publikací s mlázovickou tématikou, na kterých již pracují. Tímto okamžikem byl zahájen její prodej. Lze zakoupit za 350 Kč na Obecním úřadě v Mlázovicích a jen dodáváme, že náklad není nijak velký, proto by si zájemci měli pospíšit.


Fotogalerie: Tomáš Čeřovský

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!