Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kanalizace v Gebauerově ulici je opět plně funkční

05. 10. 2015

Odstranění havárie na kanalizačním řádu stálo obecní pokladnu půl milionu korun. Městečko tím započalo nekonečný proces výměny komponent kanalizační sítě.

Propadlý asfalt místní komunikace vedoucí ke koupališti nevěštil nic dobrého. Radnice provedla v místě závady kamerové zkoušky, a i když očekávala náročnou opravu, skutečnost překonala nejčernější představy.

Vzhledem k tomu, že od naprosté většiny tras mlázovické kanalizace neexistuje žádná projektová dokumentace, je velmi obtížné odhadovat, kudy vede, kde jsou umístěny různé šachty a především jaké přípojky a kde jsou do hlavních řádů zaústěny. Veškeré zemní práce proto přichystají různá překvapení, většinou s nepříjemným dopadem na rozpočet.

Nejinak tomu bylo i v případě opravy poruchy v Gebauerově ulici. Hned první den se při výkopových pracích objevily nečekané přípojky a šachty, a tak musel být dodatečně povolán kamerový vůz, aby rozpletl nejednu záhadu. Improvizovat museli dělníci také při výměně potrubí a téměř každý den se objednával nový materiál a různé tvarovky, dle aktuální situace na stavbě.

Po čtrnácti dnech bylo dílo úspěšně dokončeno. V opravovaném úseku jsou nové hlavní řády, přípojky, šachty i dešťové vpusti. Vše, co leží na obecních pozemcích, hradilo městečko, prvky a potrubí zasahující na soukromé pozemky si platili jednotliví majitelé nemovitostí. Obnova přípojek proto stála majitele domů jen zlomek ceny, oproti srovnatelným stavbám v jiných obcích. Navíc měl každý možnost výběru. Pokud by s výměnou nesouhlasil, nový řád by byl přepojen na hranici mezi obecním a soukromým pozemkem a dosavadní stav by zůstal zachován. Vzhledem k výhodnosti nabídky si však všichni nechali vyměnit kanalizaci i s revizními šachtami až k domu.

V opraveném úseku jsou použity nejmodernější materiály, které by měly zaručit více než 100 letou životnost kanalizace. Jedná se o špičkové trubky, kvalitní plastové šachty i dešťové vpusti s vysokozatížitelnými plastovými mřížemi. Celý systém je z plastu. Použitá kombinace všech kvalitních prvků je na české poměry ojedinělá. Vzhledem k tomu, že městečko veškerý materiál nakupuje od výrobců, ušetří velké peníze, a proto si může dovolit investovat do kvality, která se odrazí na bezproblémovém fungování a dlouhé životnosti.

Kanalizační systém je navíc oddělený, což znamená, že dešťová voda je odváděna mimo splaškovou. Jedná se sice o nákladnější řešení, ovšem v Mlázovicích nutné, neboť je zde vysoký podíl balastních vod z různých pramenů, které by způsobovaly trvalé problémy a nefunkčnost čistírny odpadních vod (v budoucnosti). Oddělený systém zároveň lépe odvádí vodu z území (má vyšší kapacitu), nepáchnou uliční vpusti a nehnijí okapy.

I přes zmíněné úspory stál úsek o délce 100m půl milionu korun, což jsou pro městečko obrovské peníze. Zvlášť v kontextu délek všech tras, u nichž je třeba provést opravu. V příštích letech bude docházet k výměně dalších úseků. Špatný stav kanalizace je největším problémem obce, jehož řešení bude trvat několik dekád. Bohužel, zatím se nejeví žádný vhodný zdroj na poskytnutí dotace, která by obci s kanalizací finančně ulehčila.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!