Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kamenný kříž u zbrojnice jako nový

08. 08. 2012

Jedna z nejstarších památek na území městečka se po desetiletích dočkala kompletního restaurátorského zásahu. Během příštího jara bude také upravena okolní zeleň.

Křížek, který byl koncem 18. století vztyčen na křižovatku dnešní Nádražní a Hořické ulice, věnovali tehdejší měšťané jako památku obětem morové epidemie, která tehdy zasáhla Mlázovice. Společně s dvojicí lip srdčitých tvořil nedílnou součást tohoto místa po desetiletí. V loňském roce však museli  pracovníci městečka přistoupit k pokácení silně poškozených lip, které akutně ohrožovaly okolí.

Jakmile se prostranství otevřelo, byl na první pohled patrný špatný stav i samotného kamenného díla. Proto zastupitelé rozhodli o jeho přemístění do ateliéru a provedení kompletního restaurátorského zásahu. Křížek byl očištěn, vytmelen, opraveny praskliny, provedeny barevné úpravy a obnoveny dva nápisy. Provedena byla rovněž impregnace proti vodě a mechu. Nakonec došlo k pozlacení samotného kříže v horní části.

Zatímco byl kříž u restaurátora, došlo v lokalitě k výstavbě nového chodníku a terénním úpravám. Zároveň byl v zemi vybudován nový základ kříže, včetně hydroizolace, která zabrání pronikání solí do kamene. V červenci letošního roku se konečně dílo vrátilo zpět na své místo, ovšem v nové podobě. Po instalaci lavičky a obnově okolní zeleně, která je plánována na jaro roku 2013, budou mít Mlázovice další oživené místo pro potěchu oka i odpočinek.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!