Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Kamenný kříž u kostela obnoven po 130 letech

02. 12. 2010

Restaurátorský tým provedl kompletní opravu kamenného kříže stojícího u vstupu do kostela. Kromě běžných úkonů byl opraven základ sochy a osazen nový čep kříže. Akce se uskutečnila s finanční podporou Lázeňského mikroregionu.

Po několika letech snažení se podařilo provést zásadní restaurátorský zásah na kamenném kříži stojícím u vstupu do mlázovického kostela. Poslední známá obnova proběhla kolem roku 1880. I když tato památka není státem registrována, je ceněna pro svoji detailní propracovanost a původ. Důvodem započetí restaurátorských prací byla velká eroze kamene, nečitelnost nápisů a také nestabilní základový blok, který celou sochu nesl. Pravděpodobně dodatečným sesednutím zeminy došlo k prasknutí základového kamene a poklesu části monumentu. Hrozilo tak jeho zborcení.

Ještě větší překvapení však čekalo na restaurátory při demontáži díla a jeho převozu do ateliéru. Čep, který zajišťoval usazení vrchní části kříže, byl zcela uhnilý a následkem toho došlo k prasknutí části kamene. S celým křížem bylo možné pohybovat po letmém dotyku, takže i v této části hrozil samovolný pád. To nikdo nepředpokládal, protože ze země nebyla vada patrná. Proto byl vyroben nový nerezový čep, aby se situace již nemohla opakovat. Kříž byl důkladně očištěn, následovalo vytmelení výdrolů a prasklin kamene, obnovení nápisů a zlacení. Poté došlo k impregnaci, která zaručí ochranu před vodou, mechem a nečistotami.

Mezitím pracovníci městečka provedli vybetonování nového základu, s využitím starých pískovcových bloků. Mezi sochu a základ byla vložena hydroizolace, aby nedocházelo k postupnému pronikání solí do kamene. Kříž se koncem listopadu vrátil zpět na své místo. Během jarních měsíců bude ještě provedena korekce tmelů a další zvýraznění historických nápisů.

Restaurování bylo provedeno díky poskytnutí dotace ve výši 48 000 Kč ze strany Lázeňského mikroregionu, z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje pro rok 2010. Dalších 32 000 Kč přidalo městečko z vlastního rozpočtu. Ceněná památka dostala péči, jakou dlouho potřebovala. Během uplynulých tří let byla rekonstruována v tomto prostoru trafostanice společnosti ČEZ, nově vyzděny vstupní portály, rekonstruovány schody a vytvořen bezbariérový nájezd. Nyní se opravy dočkal kříž. Vstup do areálu Kostela Nejsvětější Trojice je nyní o mnoho důstojnější.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!