Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Jičínská ulice dělá zastupitelům vrásky

03. 07. 2020

Rekonstrukce chodníku v jedné z nejfrekventovanějších ulic obce se letos neuskuteční. Kromě nedostatku financí situaci ovlivnil také úsek kanalizace, který se rozpadá.

Více než deset let čekala obec i obyvatelé Jičínské ulice na uložení kabelových rozvodů do chodníků, aby bylo možné provést jejich celkovou rekonstrukci. Úsek od náměstí směrem ke Konecchlumí je velmi využívaný vlastníky domů z této ulice i přilehlého okolí. Jeho chatrný stav činí dlouhodobě problémy, proto se všichni těšili na nový povrch.

Bohužel, zatím se nedočkají. I když byla 1. etapa akce zařazena do schváleného rozpočtu na letošní rok, její realizaci muselo městečko zastavit kvůli nedostatku financí, které plynou do jeho rozpočtu od státu, z důvodu propadu ekonomiky po koronavirové odstávce.

Další ranou je havarijní stav kanalizace v úseku od Náměstí po odbočku do Tarantovy uličky, který odhalila podrobná diagnostika provedená v březnu. Tu zajišťuje obec vždy před plánovanými opravami komunikací. Více než 100m část hlavního řádu je v tak špatném stavu, že nemá smysl nad ní provádět jakékoliv opravy chodníků. Vzhledem k velké hloubce uložení potrubí, množství dalších inženýrských síti v těsné blízkosti, i faktu, že je vše uloženo v krajské komunikaci (tzn. že je nutné obnovit asfalt v celé šíři vozovky na náklady obce), odhad financí nutných na opravu přesahuje 2 mil. Kč, což je finančně neúnosné.

Proto nyní Radnice intenzivně hledá možná technická i ekonomická řešení, jak zjištěnou havárii odstranit a zároveň umožnit i plánované opravy povrchů. Letos ovšem žádné práce určitě nezačnou, nad příštím rokem visí otazník. Ve hře je také varianta rekonstrukce chodníků v úsecích „za poškozenou kanalizací“, ale i zde je několik lokálních vad na potrubí, které je nutné odstranit.

Jakékoliv řešení bude nesmírně náročné (organizačně, finančně i časově), proto se musí občané obrnit velkou dávkou trpělivosti a ještě nějaký čas vydržet chodit po křivých, propadlých a viklajících se dlaždicích. Uvedená situace dokresluje, jak složité a mnohdy nemožné je rozhodování malé obce s ohledem na její finanční možnosti.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!