Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
21. 04. 2012
Od 1. dubna 2012 začala platit upravená právní norma, podle které musí veřejní zadavatelé vyhlašovat své zakázky. Zeptali jsme se mlázovického starosty, p. Tomáše Komárka, jak tyto změny hodnotí.
Již několik dní platí nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Co říkáte na tyto změny?
Mám-li být upřímný, nová legislativa nechrání veřejné zdroje a zadavatele, ale pouze soutěžící firmy a ještě k tomu výrazně preferuje ty nepoctivé nebo nekvalitní. Navíc je to další „malá domů“ pro společnosti, které soutěže „na klíč“ pro obce a města za nemalý peníz zajišťují. Vždyť také jejich lobby silně ovlivnila podobu novely zákona.
Hlavní myšlenkou změn mělo být zabránit machinacím při pořádání veřejných zakázek. Myslíte, že tento účel nebude naplněn?
Rozhodně ne. Kdo se chce chovat nepoctivě, vždycky si najde nějakou cestu. Jediným výsledkem bude obrovské zvýšení administrativy, po jejímž snižování stále všichni volají, ale dělají opak. Kromě toho budou veřejné rozpočty obcí, města, krajů a státu neúměrně zatíženy vynakládáním zbytečných prostředků na uspořádání výběrových řízení.
Jaké další náklady máte na mysli?
U mnoha kategorií soutěžených zakázek jsou pravidla tak složitá, že řada zadavatelů nebude mít šanci správně celý proces provést, proto se bude muset obracet právě na soukromé firmy, které za patřičnou úplatu vše zařídí. I do relativně malých výběrových řízení se můžou přihlásit desítky firem ze všech koutů republiky. Nemožnost ovlivnit počet uchazečů zásadním způsobem ovlivní náklady na poskytovanou zadávací dokumentaci, ale i na zpracování nabídek. Kuriózně se tak bude stávat, že náklady na samotné výběrové řízení mohou dosahovat desítek procent celkových nákladů zakázky. Což jednoznačně znamená další zbytečně vyhozené peníze z veřejných rozpočtů, za které mohly být opraveny chodníky, silnice, školy.
Někteří starostové si ale novelu chválí, protože zakázky mají být transparentnější?
Nechci se nikoho dotknout, ale chválit ji může pouze někdo, kdo veřejné zakázky neprovádí nebo se s novými podmínkami ještě neseznámil. Ve sdělovacích prostředcích je úprava zákona prezentována jako konec machinací, protože končí „tzv. losovačky“. To je samozřejmě dobře (v Mlázovicích jsme nikdy žádnou zakázku nelosovali), ale to je jen zanedbatelná změna v celém systému, která mohla být provedena sama o sobě.
Co považujete na nových podmínkách za hlavní nevýhodu?
Nejhorší je, že zadavatel, tedy obec apod., nemůže ovlivnit, kdo se do výběrového řízení přihlásí, ani počet těchto firem. Zároveň klesá možnost požadavku na kvalifikaci uchazečů, nekvalitní a nepoctivé firmy budou jednoznačně ve výhodě. V kombinaci s nejnižší cenou, která je u mnoha poskytovatelů dotací 100% kritériem výběru, to bude znamenat téměř jistotu, že zakázka nebude realizována dobře. Nová právní úprava je dokonalou živnou půdou pro různá s.r.o.čka, která vysoutěží řadu zakázek v krátkém úseku. Dodáním nekvalitního materiálu a ošizenými technologickými postupy je realizuje a poté je již nikdo neuvidí. Skončí, zinkasují zisk a jejich vedení si zase založí novou společnost a postup bude opakovat. Rozpadající se stavby, propadající chodníky, olupující se nátěry a stovky dalších problémů půjdou k tíži investora. Žádná kvalita, žádná záruka, nebude ji na kom vymáhat. Nad obcemi však bude viset hrozba vrácení dotace, včetně penále, vzhledem k udržitelnostem projektů. Takže to bude znamenat další náklady ze svého na odstranění závad.
To co říkáte je dost děsivé. Opravdu nemůžete vybrat firmu, se kterou jste spokojeni z dřívějšího období?
Bohužel nemůžeme. Poctivá firma, která do kalkulace rozpočtu při soutěži použije kvalitní materiál a kvalitní postup, nemá prakticky šanci na úspěch v porovnání s již popisovanými podnikavci. Proto tvrdím, že novela zákona nepoškozuje jen veřejné zadavatele, ale i slušné firmy. Neplatí zde selský rozum. Pokud doma nejste spokojeni s prací řemeslníka a něco vám zkazí nebo se nevhodně chová, příště si ho již neobjednáte a naopak. Obec ale takto racionálně jednat nemůže. Stát na jedné straně umožní existenci nekvalitních firem (neplatičů, odvádějících špatnou práci, ty které se již několikrát přetransformovali kvůli neuznání odpovědnosti na nové, bez dostatečné kvalifikace atd.) a na druhou stranou de facto zabrání investorům z veřejné sféry, aby se proti nim bránili. Myslím, že se to časem ukáže, protože v nové podobě nemůže zákon dlouhodobě zůstat. Bude to však nějakou dobu trvat a zatím z veřejných peněz obcí, měst a státu zaplatíme, lépe řečeno vyházíme, řadu miliard naprosto zbytečně. Poté budou chybět v rozpočtech a vláda zase bude jen škrtat a škrtat ....
Není to z vašeho pohledu jen pesimistický odhad? Skutečnost může být jiná.
Určitě ne. Stačí se podívat na březen, kdy platila ještě stará pravidla vyhlašování veřejných zakázek. Celá republika se mohla doslova strhat, aby všichni vyhlásili připravené projekty ještě postaru. Kde byli všichni tito starostové, úředníci krajů a ministerstev, když se připravovala novela. V tu dobu jsem měl pocit, že jsem snad jediný, komu vadí. A najednou jsou z ní všichni zděšení. Ale to je již pozdě. Osobně znám několik starostů, kteří nyní nově obdrželi příslib dotace z evropských fondů a najednou zjišťují, že nemohou vůbec ovlivnit, kdo bude projekty realizovat a předpokládají velké problémy. Stejně tak jsou v šoku lidé ze solidních agentur, které výběrová řízení provádějí a naprosto otevřeně vám řeknou, že nyní nelze pro zadavatele výběrové řízení dobře udělat.
Vidíte nějaké východisko z této situace?
Jednoznačně musí přijít úprava tohoto legislativního nesmyslu. Čím dříve, tím lépe. Nesmějí ji však provádět lidé, kteří navenek den co den řeční ve sdělovacích prostředcích o potírání korupce a zároveň čelí obvinění z úplatkářství, manipulace s veřejnými zakázkami, podvody. A nebo jsou za ně již dokonce odsouzeni. Měli bychom se vzpamatovat, takovéto jedince zavřít a legislativu nechat tvořit odborníky z praxe nebo již osvědčené převzít ze zahraničí.
Děkujeme za rozhovor.
redakce www.mlazovice.cz
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!