Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Jaký byl mlázovický rok 2021

14. 01. 2022

Máme za sebou další zvláštní období. Covidová omezení, nedostatek materiálů, zdražování. Život měl sice v uplynulém roce hodně daleko do normálu, i přesto městečko nezahálelo.

Největší realizovanou akcí byl projekt rekonstrukce polních cest do Kamenska a Svatojanského Újezda. I když stavbu hradil Státní pozemkový úřad, probíhala na majetku obce. Městečko má 3,5km nových asfaltek, ale i vyřešený havarijní stav mostu přes Chotečský potok, opravené propustky, obnovené drenáže kolem cest a vysazenou doplňkovou zeleň.

Druhou etapou pokračovala rozsáhlá obnova ohradní zdi kolem kostela. Díky dotacím Ministerstva kultury a Královéhradeckého kraje se podařilo dokončit další úsek, který byl v havarijním stavu a ohrožoval okolí. Nyní zbývá opravit posledních 40 m a restaurovat vsazené náhrobky.

Mnoha nových věcí se dočkaly děti. Nejprve bylo na jaře otevřeno velké dětské hřiště u koupaliště. Z dotace Ministerstva pro místní rozvoj mají nyní děti všech věkových kategorií krásné místo na dovádění. Z jiné dotace, kterou poskytlo Ministerstvo zemědělství, zase obec kompletně obnovila zahradu u místní mateřské školy. Nejenom školkové děti zde mají k dispozici několik nových herních prvků, pískoviště, zahradní chatku a prostor pro kreslení i různé hry. Během prázdnin také proběhla velká modernizace interiérů školky zahrnující výměnu topení, opravu elektroinstalace, opravu omítek, kompletní výmalbu a nový koberec.

V roce 2021 byla dokončena rekonstrukce místní komunikace „Na Závisti“. Vybudovaly se chodníky, vjezdy a vlastní asfaltové těleso ulice s konstrukčními vrstvami. Práce navázaly na obnovu inženýrských sítí z let minulých. Nyní mají obyvatelé této lokality konečně klid a upravené okolí domů.

Městečko rovněž dokončilo téměř tři roky práce na pořízení nového územního plánu obce. Tento strategický dokument nyní odpovídá platné legislativě a chrání obyvatele před nesmyslnými nápady některých majitelů pozemků.

Podařilo se zhodnotit mnohaleté úsilí s připojením Mlázovic ke kvalitnímu vysokorychlostnímu internetu. Díky investici společnosti Cetin a její spolupráci s městečkem, má nyní veřejnost k dispozici moderní a výkonné připojení k datové síti, na které čekala přes deset let.

V uplynulém roce byla také opravena silnice u autobusové zastávky a propojovací cesta u Horky vedoucí k panelovému platu na odkládání bioodpadu. Lidé se již nemusí obávat znečištění ani při čekání na autobus, ani při odvozu větví ze zahrádky.

Kompletní rekonstrukcí prošel další obecní byt v bytovém domě Na Ohrádce. Vybudována byla nová plynová přípojka do traktorové garáže, aby zde mohlo být v příštích letech vybudováno zázemí pro obecní pracovníky a servis techniky.

Během jarních měsíců byly odstraněny uschlé smrkové pásy pod hřbitovem a nahrazeny novou keřovou výsadbou, která bude mít za pár let estetický i sněholamový efekt. V průběhu celého roku městečko pokračovalo v obnově obecních lesů zdecimovaných kůrovcovou těžbou. Vysazeny byly desetitisíce nových jehličnatých i listnatých stromků a vytvořeno několik oplocenek. Díky dotacím může být měněna struktura vysazovaných stromů tak, aby se blížila původním smíšeným porostům.

Obec, prostřednictvím společnosti Mlázovické služby, podporovala a provozovala Poštu, obchod s papírenským a drogistickým zbožím a restauraci. V té byla provedena obnova osvětlení, rozvodů teplé vody, vzduchotechniky a výmalba. Mlázovické služby také vyměnily kolový traktor Zetor za nový, protože to bylo finančně velmi výhodné. Zvýšila se tím spolehlivost poskytování komunálních služeb pro městečko i okolní obce.

Ne vše naplánované však bylo realizováno. Kvůli poklesu příjmů ze státního rozpočtu obec v průběhu roku zrušila dokončení povrchů komunikací v lokalitě Cihelna. Akce je přesunuta do roku 2022. Nepodařilo se ani provést výměnu vodovodního řádu v úseku Přádova – hasičárna. Po dohodě s VOS Jičín byla nejprve trasa opravy změněna na jiný úsek, který je v horším stavu (hasičárna – Hořická). Práce na něm byly také odloženy na příští jaro.

Městečko finančně podpořilo hasiče i myslivce a snažilo se různě pomoci při pořádání programů pro děti. Kvůli epidemiologickým opatřením bylo v roce 2021 zrušeno mnoho kulturních, společenských, sportovních a dětských akcí. Přes všechna úskalí se i v uplynulém roce podařilo vykonat mnoho užitečného pro rozvoj městečka a jeho obyvatel.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!