Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Jaké plány se podaří městečku uskutečnit v roce 2020?

10. 04. 2020

Zastupitelé schválili těsně před koncem roku rozpočet na rok 2020. Jeho součástí jsou i investiční akce a různé opravy. Aktuální situace a předpokládané ekonomické těžkosti ale pravděpodobně plány obce omezí.

Městečko podalo žádost na MMR ČR o dotaci na výstavbu dětského hřiště za trafostanicí u koupaliště. Zde by mělo vzniknout moderní a velkorysé místo pro aktivní odpočinek dětí a mládeže. Rozhodnutí o přidělení či nepřidělení dotace se předpokládá v první polovině roku. Další dvě žádosti o finanční podporu směřovali na Královéhradecký kraj a Ministerstvo kultury ČR. Jejich společným jmenovatelem je snaha o zahájení technicky a finančně náročné rekonstrukce ohradní zdi kolem mlázovického Kostela Nejsvětější Trojice, která je v havarijním stavu. Rovněž v tomto případě bude verdikt známý do poloviny roku. Aktuálně se připravuje projekt modernizace venkovního zázemí mateřské školky, na jehož podporu bude vyhlášena dotační výzva.

V průběhu letošního roku bude dokončena příprava nového územního plánu, která byla finančně podpořena z rozpočtu Královéhradeckého kraje. Dvouletý proces by měl být završen na podzim. Obec získá moderní dokument řešící rozvoj  jeho území. Zároveň poskytne zastupitelům účinnější nástroje na regulaci a ovlivňování stavebních projektů i dalších aktivit.

Velmi důležitým projektem roku je modernizace zubní ordinace, spočívající ve výměně zubařského křesla a dalšího zázemí ordinace. Zachování stomatologické péče i ordinace praktického lékaře na malé obci je jednou z absolutních priorit vedení obce.

Finančně nejnáročnějším plánem je rekonstrukce chodníku v Jičínské ulici. Poté, co zde proběhla kabelizace rozvodů elektrického vedení, je možné tuto frekventovanou trasu začít dávat do pořádku. Vzhledem k rozsáhlým plochám a obrovským rozpočtovým nákladům, bude akce rozdělena do několika etap. Letošní obnova by se měla týkat úseku od č.p. 13 (Vikovi) až po č.p. 136 (Skrbkovi).

Další chodník by měl být obnoven v ulici „Na Závisti“, především kvůli předcházejícím výměnám inženýrských sítí. Po pokládce všech kabelů, vymění letos vodohospodáři kompletně hlavní vodovodní řád. Obec zde následně dokončí již započatou rekonstrukci kanalizace. Příští rok na jaře bude dokončena obnova povrchů vlastní komunikace, která předchozími výkopy prakticky zmizela. Proto je nutné na podzim obnovit i chodníkové plochy.

Z loňského roku zbývá dokončit rekonstrukci sociálních zařízení a přilehlých prostor posilovny v č.p. 2, na finalizace rovněž čeká oprava obecního skladu „Na Porážce“. Do dalšího objektu v této ulici, traktorové garáže, by měla být vybudována nová plynová přípojka.

Na obecním kostele je naplánovaná oprava okenic na věži, které jsou v havarijním stavu a hrozí vypadnutím z rámu. Městečko také plánuje rozsáhlé zalesňování a stavby „oplocenek“ v obecním lese, který se v uplynulých letech stal obětí kůrovcové kalamity.

Obecní společnost Mlázovické služby, s.r.o. bude pokračovat v poskytování služeb pro obce i soukromé zájemce (mulčování, kontejnerová doprava), v prodeji papírenského a drogistického zboží obcím, organizacím i jednotlivcům a také v zajištění provozu mlázovické pošty, restaurace Radnice a nově i občerstvení na koupališti.

Jako každý rok, naplánované akce by měly zkvalitnit život v městečku a přinést jeho obyvatelům radost i užitek. Do jaké míry se je podaří naplnit, lze v této době odhadnout asi jen stěží. Pokud dojde ke krácení rozpočtu, zastupitelé plány přehodnotí podle jejich důležitosti, provázanosti na jiné akce, závazků vůči poskytnutým dotacím, případným hrozícím sankcím či škodám.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!