Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Jak je to s údržbou chodníků?

29. 06. 2008

Na posledních veřejných zasedáních zastupitelstva byla několikrát otevřena otázka údržby chodníků v městečku. Proto vám přinášíme názor zastupitelstva k této problematice.

Je pravdou, že řada chodníků v Mlázovicích není udržována tak, jak by si asi většina chodců a obyvatel představovala. Jak je to tedy s údržbou? Kdo se má o chodníky před domy starat? Je třeba odlišit stavební a technické práce a běžnou údržbu (zametání, odstraňování plevele, úklid sněhu). Samozřejmě, veškeré stavební a technické úpravy chodníků by měl provádět a financovat jejich vlastník (pokud poškození nezpůsobí někdo jiný – síťaři či individuální stavebník). I toto řešení však v našem městečku je problematické, protože všechny chodníky podél silnic III. třídy (všechny průjezdné silnice), patří Královéhradeckému kraji, ne obci. Vlastnictví k těmto plochám se však již více než rok řeší a v dohledné době by měly být z vlastnictví kraje darovány do vlastnictví obce.

Jiná situace panuje v otázkách běžné provozní údržby. Zimní údržbu, tedy odklízení sněhu a posyp, musí provádět vlastník domu, před kterým chodník prochází. Tato povinnost vyplývá ze zákona a nebyla změněna. V případě, že si někdo způsobí úraz, je vlastník domu za svůj neudržovaný chodník právně odpovědný.

Letní údržbu, tedy zametání a odstraňování trávy, žádný zákon neřeší. Drtivá většina obcí (u menších obcí takřka všechny) nechává zametání na vlastnících domu. Je třeba říci, že žádnou zákonnou povinnost nemají, ale asi většině z nás záleží na tom, jak bude vypadat naše bezprostřední okolí. Je třeba si naprosto otevřeně říci, že naše městečko nemá a mít nebude prostředky (finanční i personální) na pravidelný úklid všech chodníků v Mlázovicích. Pracovníci městečka nyní provádějí úklid všech chodníků před obecními budovami, školkou, domovem důchodců, náměstí, hřbitov, kostel a další. Občas pomůžou i s úklidem před domy nemohoucích seniorů. Ovšem ostatní chodníky již nemohou zvládnout.

Zastupitelé obce se domnívají, že tento způsob je za daných podmínek jediný možný. Nemůžeme a ani nechceme uklízet prostranství před domy, kde žijí lidé, pro něž není problém věnovat pár minut času úklidu. Není to tak dávno (a v řadě obcí to funguje dodnes), co lidé spíše chodili pomáhat uklízet ostatní obecní prostranství a nepožadovali, aby jim ještě obec uklidila před domem. Vždyť to, jak má každý z nás uklizeno před svým domem výrazně vytváří obraz naší obce. Obce, která je domovem nás všech. Chceme mít svůj domov hezký nebo ne?

Uvítáme vaše názory k této problematice v komentářích k článku.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!