Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Mělo by městečko aktivněji řešit stav rozpadající zdi kolem kostela?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Jak je to s údržbou chodníků?

29. 06. 2008

Na posledních veřejných zasedáních zastupitelstva byla několikrát otevřena otázka údržby chodníků v městečku. Proto vám přinášíme názor zastupitelstva k této problematice.

Je pravdou, že řada chodníků v Mlázovicích není udržována tak, jak by si asi většina chodců a obyvatel představovala. Jak je to tedy s údržbou? Kdo se má o chodníky před domy starat? Je třeba odlišit stavební a technické práce a běžnou údržbu (zametání, odstraňování plevele, úklid sněhu). Samozřejmě, veškeré stavební a technické úpravy chodníků by měl provádět a financovat jejich vlastník (pokud poškození nezpůsobí někdo jiný – síťaři či individuální stavebník). I toto řešení však v našem městečku je problematické, protože všechny chodníky podél silnic III. třídy (všechny průjezdné silnice), patří Královéhradeckému kraji, ne obci. Vlastnictví k těmto plochám se však již více než rok řeší a v dohledné době by měly být z vlastnictví kraje darovány do vlastnictví obce.

Jiná situace panuje v otázkách běžné provozní údržby. Zimní údržbu, tedy odklízení sněhu a posyp, musí provádět vlastník domu, před kterým chodník prochází. Tato povinnost vyplývá ze zákona a nebyla změněna. V případě, že si někdo způsobí úraz, je vlastník domu za svůj neudržovaný chodník právně odpovědný.

Letní údržbu, tedy zametání a odstraňování trávy, žádný zákon neřeší. Drtivá většina obcí (u menších obcí takřka všechny) nechává zametání na vlastnících domu. Je třeba říci, že žádnou zákonnou povinnost nemají, ale asi většině z nás záleží na tom, jak bude vypadat naše bezprostřední okolí. Je třeba si naprosto otevřeně říci, že naše městečko nemá a mít nebude prostředky (finanční i personální) na pravidelný úklid všech chodníků v Mlázovicích. Pracovníci městečka nyní provádějí úklid všech chodníků před obecními budovami, školkou, domovem důchodců, náměstí, hřbitov, kostel a další. Občas pomůžou i s úklidem před domy nemohoucích seniorů. Ovšem ostatní chodníky již nemohou zvládnout.

Zastupitelé obce se domnívají, že tento způsob je za daných podmínek jediný možný. Nemůžeme a ani nechceme uklízet prostranství před domy, kde žijí lidé, pro něž není problém věnovat pár minut času úklidu. Není to tak dávno (a v řadě obcí to funguje dodnes), co lidé spíše chodili pomáhat uklízet ostatní obecní prostranství a nepožadovali, aby jim ještě obec uklidila před domem. Vždyť to, jak má každý z nás uklizeno před svým domem výrazně vytváří obraz naší obce. Obce, která je domovem nás všech. Chceme mít svůj domov hezký nebo ne?

Uvítáme vaše názory k této problematice v komentářích k článku.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!