Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Jak je to s odklízením sněhu z chodníků?

30. 01. 2010

Neobvykle tuhá zima prověřuje systémy úklidu sněhu ve všech obcích. Letos navíc poprvé platí novela „chodníkového zákona“ a tak je situace ještě složitější. V následujících řádcích se dočtete, jak se k tomuto problému staví Obecní úřad v Mlázovicích.

Už když byla schválena sporná novela zákona zrušující povinnost majitelů domů provádět zimní údržbu přilehlých chodníků, bylo zřejmé, že města a obce nemůžou svými silami nově tento úklid zabezpečit. Letošní zima, která je srážkově bohatá, tuto skutečnost pouze potvrzuje.
Sdělovací prostředky většinou mylně informují o tom, že jsou obce povinny podle zákona zajistit úklid sněhu z chodníků. Skutečnost je ovšem jiná. Vlastník chodníku (většinou obec) je odpovědný za případný úraz, který se na něm stane v důsledku neprovedené zimní údržby. Uklízet plochy nemusí.

Různé obce se k novému problému postavily různě. Některé vydaly vyhlášku, kterou jmenovitě určily udržované plochy, některé rozmístily cedule s nápisy neudržované úseky, některé se připojistily proti případným škodám z úrazů, některé neudělaly nic a spoléhají na to, že se nic nestane. Pak je také řada měst, která utratila mnohamilionové částky za nákup techniky nebo si najala brigádníky na tzv. sněhovou pohotovost. Ovšem jinak se taková opatření provádí např. Praze, která dostává na jednoho obyvatele 6x více ze státního rozpočtu než Mlázovice. Podobně je to ve velkých městech.

Mlázovice vsadily na zdravý rozum. Doufají, že rozumní lidé chápou, že městečko nedokáže zabezpečit zimní údržbu všech chodníků. Řada obyvatel to skutečně chápe a před svými domy si uklízí i nadále. A za to jim patří velký dík. Městečko zajišťuje úklid sněhu ze všech komunikací v Mlázovicích a Mezihoří. Chodníky uklízí před veřejnými budovami, v parku, na autobusových zastávkách a také chodníky na specifických veřejných prostranstvích. Dále je prováděn úklid před domy občanů, jimž zdravotní stav nedovolí sníh odhrnovat. Údržba je prováděna také před domy, ve kterých nikdo nebydlí a které se zároveň nacházejí na hlavních přístupových trasách. K tomu všemu musí být zajištěn posyp, úklid sněhu ze střech obecních budov, provoz kotelen a také běžná provozní údržba.

To je absolutní maximum, které je možné zvládnout. Je třeba si uvědomit, že městečko má k dispozici pouze jednoho pracovníka, v určitých obdobích ještě další dva na veřejně prospěšné práce. Jenomže ti pracují pouze na dobu určitou, takže při poslední sněhové nadílce bylo už vše pouze na bedrech jednoho zaměstnance. Ostatní práce prováděli dobrovolníci.

Ano, Mlázovice by mohly provést změnu. Jenomže změnu, která by stála obrovské částky z obecního rozpočtu – tedy z peněz nás všech (nákup techniky na sníh, brigádníky na sněhovou pohotovost, najmutí firmy na úklid sněhu, apod.). Byly by to doslova „projedené peníze“. Na zajištění úklidu všech chodníků by musely být zajištěny další finance. Například zavedením stočného, které se v městečku neplatí a je dotováno z rozpočtu.

To ale radní nechtějí. Určitě by byla škoda kvůli pohodlnosti několika jedinců a nesmyslnému zákonu finančně zatěžovat všechny obyvatele např. novým poplatkem. Proto bude městečko i nadále při zimní údržbě spoléhat na zdravý rozum a ochotu svých obyvatel a šetřit peníze na potřebnější projekty pro svůj rozvoj.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!