Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Havárie kotelny Radnice urychlila její rekonstrukci

24. 03. 2014

Závažná porucha topení v budově Radnice vyvolala urychlenou výměnu starého systému. Nová technologie výrazně šetří městečku peníze.

Štěstí v neštěstí. Tak lze jednoduše popsat vážnou situaci, ve které se ocitla třetina budovy Radnice a jejích součástí na přelomu roku. Se starou kotelnou byly sice problémy již několik let, ale nyní byl verdikt jednoznačný. Neopravitelná závada systému regulace znemožnila její další provoz. Navíc, výrobce zařízení ukončil již před několika lety činnost. To vše uprostřed zimy.

Nejprve došlo k provizornímu zprovoznění kotlů s manuální obsluhou, protože bez topení nemohl fungovat obecní úřad ani další části budovy. Dále bylo zvažováno, zda vyměnit regulaci a kompletní elektrickou část nebo provést generální rekonstrukci. Vzhledem ke stáří a technickému stavu jednotlivých komponent, byla naplánována úplná výměna topného zdroje. Při rozhodování hrál roli také předimenzovaný výkon dosavadních kotlů, které původně sloužily pro vytápění rozsáhlého společensko-správního komplexu. Jejich další provoz by spotřebovával zbytečně velké množství plynu, otázku vyvolávala také hranice životnosti.

Aby nebyl problémům konec, rekonstrukci zkomplikovala pomalá dodávka některých částí nového systému od zahraničního výrobce. Po jejich dodání se konečně odborná firma pustila do rozsáhlé akce. Instalovány byly nové kotle. Nyní budovu vytápí úsporná plynová kondenzační technologie. Úpravou prošel komín, plynová přípojka i napojení na stávající rozvody. Zcela nové je měření a regulace. Moderní zařízení umožňuje komfortnější obsluhu, především je však velmi úsporné.

Jako velmi prozíravé se s odstupem času jeví rozhodnutí zastupitelů postupně oddělovat jednotlivé části budovy a zřizovat pro ně vlastní topení. Od roku 2007 tak byl postupně od kotelny odpojen sál, hospoda, tělocvična a přístavba. Pokud by zůstal zachován původní systém, městečko by se při vzniklé situaci, kvůli neodstranitelné vadě, dostalo do slepé uličky. Muselo by vynaložit velké prostředky a obnovit kotelnu v původním rozsahu, který by byl velmi neperspektivní a neekonomický.

Díky přijatelnému počasí bylo možné udržet Obecní úřad v provozu, i když se tři dny netopilo. Již první dny po spuštění nové kotelny ukázaly výhodnost celé investice. Úspora při spotřebě zemního plynu dosahuje kolem neuvěřitelných 60ti procent, což znamená, že se celá akce zaplatí za pouhé čtyři roky. Odzvonilo i velké nespolehlivosti systému reprezentované nekonečnou řadou poruch a závad.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!