Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Dům v areálu cihelny je již minulostí

27. 12. 2005

Den před štědrým večerem zmizel z naší obce jeden výrazný symbol - objekt v arálu bývalé cihelny. Na základě rozhodnutí zastupitelstva obce, která je vlastníkem , došlo k demolici domku, který se jistě každému vryl do paměti.

23.prosinec 2005 byl posledním dnem, kdy jste mohli vidět rodinný domek v areálu bývalé cihelny na vlastní oči. Domek i s pozemkem patří obci a ta se na základě stavu objektu a posudku odborníků rozhodla pro jeho demolici.

Historie tohoto domu je poměrně krátká, ale velice zajimavá. Byl postaven v roce 1938 a sloužil správci cihleny. Poslední cihly byly v Mlázovicích sice vypáleny v roce 1973, ale různí správci v něm bydleli až do počátku 80. let. V roce 1988 došlo k demolici celé cihelny, tomuto rodinnému domku zazvonil umíraček o 17 let později. Důvodem zbourání byl jeho havarijní stav. Podle posudku statika byl prakticky neopravitelný. Největší zkázu zažil počátkem 90. let, kdy byl celý areál součástí výcvikového prostoru Ministerstva vnitra. Různé průstřely a odpalování výbušnin vystavily tomuto domku úmrtní list. Zbytek dokončili různí pobertové, kteří si jej pletli se skladem stavebnin.


Několik údajů z historie (zdroj: Martin Vágnknecht):
- dům postaven v roce 1938 majitelem V. Laibnerem, na místě staré "kruhovky", která vyhořela v roce 1923
- cihelna byla znárodněna ihned v březnu 1948, nejprve pod státní správou, později patřila různým po sobě se střídajícím podnikům
-  vedoucí cihelny v její novodobé historii: p. Kovář, p. Hofman, p. Chaloupský, p. Nenadal a K. Všetečka
- v roce 1973 ukončila cihelna svůj provoz, oficiálním důvodem byl nedostatek cihlářské hlíny, ve skutečnosti však šlo spíše o politické rozhodnutí vyplývající z tehdejší centralizace mamutích podniků
- v osmdesátých letech bydlela ještě v domě rodina Nenadálova
- v roce 1988 došlo k demolici výrobních hal, pece a sušičky
- v letech 1983 - 1995 objekt vlastnilo Ministerstvo vnitra
- od roku 1995 v majektu obce Mlázovice
- konec roku 2005 demolice rodinného domku
- 2006 - ????????Obecní úřad Mlázovice obdržel nejprve 2 nabídky od stavebních firem na provedení demolice. První předložil místní podnikatel Pavel Macků, druhou firma Luštický z Podhorního Újezda. Zastupitelé rozhodli v listopadu 2005, že demolici provede firma Luštický. Vzhledem k tomu, že se jmenovanou firmou nebyla ještě podepsána smlouva o dílo a vzhledem k zájmu obce minimalizovat prostředky vydané na tuto akci, přijali zastupitelé dodatečně ještě jednu nabídku pana Karla Kobra + OBIS Nová Paka. Výsledek prvního řízení byl anulován a všechny žádosti byly posuzovány znovu.

Předložené nabídky vypadaly takto (jedná se o cenu za demolici, roztřídění odpadů a ponechání suti na místě):

PAVEL MACKŮ, Mlázovice - 285.000,- Kč
FIRMA LUŠTICKÝ, Podhorní Újezd - 28.000,- Kč
KAREL KOBR + OBIS Nová Paka - 35.000,- Kč

Hlavním kritériem výběru byla cena za provedení demolice. Proto byl dne 21.12.2005 na veřejném zasedání zastupitelstva, jako vítěz, vybrán p. Luštický. Demolici provedl, dle dohody. Došlo k vytřídění dřevěných částí konstrukcí a oddělení stavební sutě a cihel.

Obecní úřad se rozhodl, že stavební materál ponechá do jara na místě. Všichni zájmci mají možnost odběru jakéhokoliv materiálu z demolice, pochopitelně pouze za odvoz. Kontaktní osobou je p. Jaroslav Hrnčíř, člen zastupitelstva, který je zároveň osobou pověřenou dohledem nad průběhem celé akce.Unikátní fotografie z průběhu celé demolice - Ladislav John a Ladislav John ml.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!