Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Duben ve znamení zvýšené péče o zeleň

29. 04. 2011

Tvarovací řez vzrostlé aleje ke hřbitovu, výsadba 50ti nových lip, úpravy parkových ploch a další zahradnické práce provedlo městečko v průběhu měsíce dubna.

Dlouhé roky neudržovaná lipová alej lemující cestu k mlázovickému hřbitovu se dočkala výrazného tvarovacího řezu. Ten provedli odborní pracovníci Zahradnictví Květ ze Stračova v první polovině dubna 2011. Takto komplexního ošetření se stromy ve své 26ti leté historii nikdy nedočkaly. Pouze byly občasně upraveny mlázovickými zahrádkáři. I když některá zanedbání stromů již nebylo možné napravit, celkově alej dostala nový vzhled.

Výchovný řez byl také proveden na více než stovce stromů vysázených kolem roku 2000, podél cesty do obecního lesa. U všech byly „modelovány“ korunky, pracovníci městečka zároveň provedli dosazení chybějících 50ti kusů lip srdčitých v této lokalitě.

Řezem byly ošetřeny rovněž všechny stromy vysázené v minulých letech v centru městečka v rámci projektu Revitalizace veřejných prostranství, hrazeného z Regionálního operačního programu. Opomenuty nezůstaly ani lípy, které si vysadili na náměstí místní občané na jaře roku 2007.

Zásadní úpravou prošel i břeh kolem mateřské školky. Místo, které vzhledem ke svému sklonu nebylo možné udržovat, bylo osázeno speciálním typem skalníku. Kromě atraktivity prostranství se výrazně sníží i požadavky na běžnou údržbu.

Všechny výše uvedené i další aktivity městečka směřují k dlouhodobému cíli výrazného zatraktivnění a oživení zeleně v Mlázovicích. Volně tak navazují na projekt "Revitalizace veřejných prostranství městysu Mlázovice", který byl realizován v letech 2008-2010. Zahrnoval rozsáhlé změny v centru obce týkající se rekonstrukce téměř 2000m2 chodníků (včetně vybudování bezbariérových vstupů), dále výměnu veřejného osvětlení v lokalitě či pořízení nových laviček. Významnou úpravou prošla také zeleň, vysázeny byly desítky stromů, stovky trvalek, růží a dalších rostlin. Akce byla významně financována z Regionálního operačního programu NUTS II. Severovýchod, dotace činila téměř 3 miliony korun. Spoluúčast městysu Mlázovice dosáhla 7,5%.

S výjimkou projektu revitalizace veřejných prostranství a některých dalších úkonů, provádí městečko úpravu zeleně vlastními silami, což zásadním způsobem šetří finanční prostředky a motivuje obyvatele k většímu zájmu o dění v obci.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!