Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Domov důchodců čeká modernizace

05. 02. 2013

Městečko si připsalo další úspěch. V obrovské konkurenci žádostí z celé republiky se neztratilo a získá vysokou dotaci na projekt „Energetické úspory domova důchodců“ od Státního fondu životního prostředí.

Rozpočtové možnosti městysu Mlázovice jsou velmi omezené. Proto je důležité, pokud obec získá dotaci z jiných zdrojů a může tak realizovat i investičně náročné akce, na které by jinak těžko hledalo prostředky. Během uplynulých pěti let se podařilo dokončit řadu projektů, díky podpoře od Královéhradeckého kraje, ministerstev, mikroregionu, místní akční skupiny, státních fondů i Evropské unie.

Posledním úspěchem je získání dotace z Operačního programu životní prostředí, ve výši téměř 2,5 milionu korun, která bude sloužit na modernizaci mlázovického domova důchodců. I když množství žádostí v tomto programu několikanásobně převyšovalo možnosti poskytovatele, byly Mlázovice úspěšné a díky kvalitnímu projektu a vysoké potřebnosti, peníze získají. Jedná se o jednu z největších dotací, kterou městečko ve své historii obdrží.

Konkrétně dojde na celém objektu (okálu i budově bývalých lázní) k výměně oken a vstupních dveří, zateplení fasády, izolaci stropů a úpravě regulace ústředního vytápění. Pro klienty zařízení se výrazně zvýší komfort bydlení. Odstraní se problémy s nevyhovující tepelnou pohodou i komplikace se starými okny při větrání. Již z dálky viditelný bude také nový, atraktivní vzhled budovy.

Obrovským kladem je rovněž výrazná úspora energií. Vzhledem k povaze provozu se zde topí celodenně, prakticky tři čtvrtiny roku. Ve spojení s nevyhovující stavební konstrukcí dochází k masivním ztrátám tepla, které stojí stále víc peněz. Díky stavebním úpravám a následným úsporám, by mělo dojít k návratnosti investice městečka za pouhých pět let.

Kromě získané dotace musí obec i domov důchodců přidat ze svých rozpočtů více než milion korun. I tak se jedná o velmi výhodný postup. Vzhledem k tomu, že zřizovatelem sociálního zařízení je malá obec s omezenými finančními možnostmi, jedná se výjimečnou příležitost, jak vůbec uskutečnit rozsáhlé a potřebné stavební práce.

Celá akce by se měla realizovat až v roce 2014. Letošní rok bude věnován přípravě technické a prováděcí dokumentace a získání potřebných povolení. V neposlední řadě také zajištění financí potřebných ke spolufinancování. I když bude průběh prací komplikovat život obyvatelům domova a klást zvýšené nároky na jeho zaměstnance, výsledný efekt naopak všechny potěší. Provedením energetických úspor opět zvýší Domov důchodců v Mlázovicích již tak vysoký standard služeb, který poskytuje pro své klienty.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!