Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Dokončena druhá etapa opravy ohradní zdi kostela

27. 12. 2021

Díky dotacím z Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR se podařilo realizovat opravu další části zdi, která ohrožovala okolí.

Poté, co se městečku podařilo v roce 2015 získat od státu pozemek kolem kostela, intenzivně se snaží sehnat finanční prostředky na opravu ohradní zdi, která jej lemuje a nachází se v havarijním stavu. Již příprava projektu a nalezení vhodného technického řešení, bylo velmi komplikované. Nakonec se vše podařilo připravit ke spokojenosti zainteresovaných stran a začalo shánění peněz.

Právě kvůli finanční náročnosti byla celá akce rozdělena na tři etapy. První se podařilo realizovat v roce 2020, druhá byla dokončena před několika týdny. Stavební práce v obou letech mohly proběhnout jenom díky velkorysé podpoře kraje a státu. Královéhradecký kraj letos poskytl z Programu obnovy venkova dotaci 350 000 Kč a Ministerstvo kultury ČR v roce 2021 přispělo částkou 420 000 Kč. Zbylých více než 500 000 Kč doplatilo městečko ze svého rozpočtu.

Stejně jako loni spočívaly provedené práce v rozebrání zbytku zdiva, vyhloubení a vybudování dostatečných základů, vyzdění nového zdiva, jeho vyspárování a položení zákrytových desek. Součástí stavby bylo vybudování drenáží a vsaků, které budou odvádět srážkovou vodu mimo areál kostela. Nebude již docházet k podmáčení a poškozování základů zdiva. Díky provedení prací 1. a 2. etapy již nebude ohrožováno přilehlé hřiště mateřské školy padajícími pískovcovými bloky. Pohled ze severní strany na kostel je nyní opět podobný tomu, jak vypadal asi před 200 lety.

Nyní jsou dokončeny dvě etapy, což představuje téměř 115m nového zdiva. Chybí ještě posledních 30m z jižní strany. Tato část opravy je komplikovanější, protože obsahuje památkově chráněné náhrobky, které je nutné v rámci akce restaurovat. To přinese další zvýšení nákladů. Obec by chtěla poslední etapu dokončit v roce 2022, protože padající kamenné bloky, zákrytové desky i nahnuté náhrobky, jsou nebezpečné a nevěstí nic dobrého. Znamenalo by to však, že bude muset opět získat dotace z obou možných zdrojů. Jinak pokračování oprav nebude ekonomicky možné.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!