Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Dlouho odkládaná kabelizace obce začíná

31. 03. 2017

Městečko čekají měsíce plné výkopů, prachu a různých omezení. Na konci všeho bude nové zemní vedení elektřiny, které přinese vyšší spolehlivost v dodávkách proudu.

Když v roce 2009 oznámila společnost ČEZ, že hodlá položit své elektrické rozvody do země ve spodní části obce, nikdo ještě netušil, jak dlouho bude trvat, než pracovníci specializované firmy poprvé kopnou do země a jaké komplikace se v průběhu příprav objeví.

První termín prací byl stanoven na rok 2010. Z různých důvodů byl několikrát odložen, až investorovi propadlo stavební povolení. A tak museli projektanti opakovat velkou část práce, především jednání s vlastníky nemovitostí a domluvy o trasách kabelových vedení. Dvakrát musel vše projednat také stavební úřad.

Skutečný začátek kabelizace se tak posunul o 7 let, až do roku 2017. Mnoho lidí se již domnívalo, že staré dráty budou mít na svých domech snad napořád. Ale vše se blíží ke zdárnému konci. Obecní úřad i jednotlivé domácnosti již kontaktovala společnost AZ Elektrostav Nymburk, která bude pro ČEZ zakázku provádět. Práce budou zahájeny v průběhu dubna 2017 a potrvají minimálně od konce srpna 2017.

Před zahájením prací v jednotlivých lokalitách navštíví jednotlivé domy stavbyvedoucí, který s majiteli zkonzultuje konkrétní umístění pojistkových skříní na fasádách či v plotech a zároveň domluví propojení nových zařízení se stávajícími rozvody. Samozřejmě vše na náklady distribuční společnosti. Pokud nemovitosti slouží pouze k občasné rekreaci, bude majitel kontaktován.

Během kabelizace se musí obyvatelé městečka obrnit trpělivostí. Ve většině ulic je čeká prach, výkopy, bláto, hluk, různá dopravní omezení a omezení vjezdu do domů či garáží. Ale krátkodobá úskalí značně převýší dlouhodobý efekt spolehlivosti v dodávkách proudu do domácností a také zlepšení tváře městečka. Z ulic zmizí nevzhledné, zkorodované stožáry a také všechny dráty, které dnes hyzdí mnohá pěkná zákoutí.

Společně s novými elektro rozvody, provede obec zásadní opravu stávajícího veřejného osvětlení. Některé světelné body jsou nyní na sloupech ČEZu, které budou odstraněny. Úpravy se dočkají také kabelové rozvody. Samozřejmostí bude výměna starých sloupů a svítidel. Obdobné platí i pro veřejný rozhlas. Po ukončení prací zmizí protivné vrčení z amplionů, které se ozývá především v zimě a které je způsobeno poškozením izolací starých kabelů.

Firma provádějící práce je v úzkém kontaktu s obecním úřadem. Snahou je domluvit vždy takový postup, který co nejméně omezí život občanů. Prvním výsledkem intenzivní komunikace s obcí je odklad termínu zahájení o několik týdnů, kvůli dešti a předpokládanému zablácení veřejných prostranství. Domluveny byly také kratší realizační úseky, aby pracovníci stačili pokládat nové kabely a ihned provádět zásypy. Uzavřené úseky budou co nejkratší a rychle by se měly posouvat.

V letošním roce bude uloženo do kabelů vedení ve většině ulic od Náměstí na sever. Na rok 2018 je naplánována 2. etapa, která se nyní projekčně dokončuje. Ta zahrnuje zbylé úseky městečka, vyjma ulice Pod Macnarkou a V Rybníčkách, kde rozvody zatím zůstanou na sloupech (jsou relativně nové a distributor je nechce likvidovat).

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!