Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Chodník v Novopacké je konečně hotov

12. 10. 2018

Po mnoha problémech a termínových odkladech mohou občané využívat moderní chodník na důležité trase.

Nechtěným evergreenem se stala rekonstrukce chodníku spojujícího malé náměstí s koncem obce, směrem na Choteč. O zásadní obnově se uvažovalo více než deset let. Celou tuto dobu se občané museli potýkat s nerovnostmi, rozpadlými obrubníky a různými propadlinami způsobenými závadami na kanalizaci či sedáním předchozích výkopů. I když se městečko snažilo alespoň ty nejhorší defekty odstraňovat v rámci provozní údržby, pěkná procházka to zde rozhodně nebyla.

Je třeba zdůraznit, že neutěšený stav nezpůsobila obec. Již od roku 2007 společnost ČEZ avizovala pokládku kabelů nízkého napětí v této lokalitě, proto nebylo možné zahájit nákladnou rekonstrukci povrchů. Bohužel, kvůli několika odkladům kabelizace, se zde dlouhé roky nic nedělo.

Až v loňském roce se konečně začalo kopat a nevzhledné elektrické dráty zmizely pod zemí. Společně s tím položilo městečko nové rozvody veřejného osvětlení a rozhlasu a vyměnilo všechna svítidla. Během téhož byl proveden monitoring kanalizace (tam, kde to bylo technicky možné) a opraveny zjištěné závady na potrubí. Pozadu nezůstali ani vodohospodáři a po dohodě s obcí v celém úseku vyměnili hlavní vodovodní řád.

Zdálo se, že novému chodníku již nic nestojí v cestě. Akce byla naplánovaná na letošní jaro, jakmile se po zimě slehnou všechny provedené výkopy. Neutěšená situace na trhu se stavebním materiálem zhatila všechny naplánované termíny. I přes včasnou rezervaci nebyly k dispozici ani obrubníky a později ani dlažba. To způsobilo minimálně tříměsíční skluz na stavbě. Když konečně materiál dorazil, dělníci zjistili, že několik desítek palet zámkové dlažby (čtyři nákladní soupravy) nelze použít, protože je špatně vyrobená. Následovala reklamace a další čekání na výměnu zboží.
Veškerý potřebný materiál v požadované kvalitě dorazil do Mlázovic až začátkem září.

I když měli všichni na tento termín nasmlouvané již jiné stavby, díky pochopení a velké aktivitě pracovníků, byl chodník na předem připravené konstrukce položen během pouhých dvou týdnů.
Obyvatelům ulice se po letech ulevilo. Žádné klopýtání, žádné bláto či štěrk na botách. Zlepší se samozřejmě také kvalita zimní údržby, protože chodník bude možné lépe vyčistit od sněhu.

Pěkný chodník, společně s novým moderním osvětlením, nyní dobře slouží obyvatelům lokality i všem dalším. Například těm, kteří míří na sběrný dvůr. Stejným způsobem by měly být obnoveny i další staré chodníky a komunikace v obci. Volba úseků bude závislá na stavu inženýrských sítí, aktuálním stavu chodníků i hustotě provozu v daném místě. Snad to v jiných lokalitách půjde s menšími problémy než v Novopacké.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!