Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


ČEZ dokončil 2. etapu kabelizace

13. 09. 2019

Měsíce výkopů, bláta a různých omezení, jsou minulostí. Společnost ČEZ Distribuce dokončila největší etapu pokládky elektrických kabelů v obci. Stavba trvala dva roky a její náklady se pohybovaly kolem 14 milionů korun.

I když se jednalo o složitou stavební akci, občané ji velmi vítali. Staré elektrické rozvody byly již velmi zkorodované a opotřebované. Každou chvíli museli energetici jezdit opravovat různé závady a dodávky proudu nebyly spolehlivé. Mnoho sloupů a nástřešáků se nacházelo v havarijním stavu a jejich přítomnost na fasádách či v předzahrádkách nepůsobila estetickým dojmem. Kvůli namontovaným zařízením byli vlastníci domů také omezeni při stavebních úpravách a opravách.

Kabelizace ovšem probíhala velmi komplikovaně. V Mlázovicích není dostatek místa na mnoha veřejných prostranstvích a navíc jsou již obsazena rozvody jiných sítí. Vměstnat se do zbylých centimetrů plochy byl mnohdy téměř neřešitelný úkol. Ale stavbaři, ve spolupráci s obcí, nakonec vždy našli při každodenních náročných jednáních nějaké proveditelné východisko.

Během prázdnin zmizeli z ulic staré dřevěné a rozpadlé betonové sloupy, stejně tak zkorodované dráty a nástřešáky. Poté pomalu zmizely i výkopy. Během stavby se také městečku podařilo změnit původní záměr investora a do země bylo uloženo problematické nadzemní vedení k Hájence. Při každém větším větru na něj padaly stromy z blízkého lesa a také sloupy zbytečně omezovaly provoz zemědělské techniky na poli. Původní projekt přitom počítal pouze s opravou nadzemního vedení.

Mlázovice prošly kompletní kabelizací, vyjma ulice V Rybníčkách a konce ulice Hořická. Rekonstrukce zbývajícího úseku byla již ČEZem přislíbena na rok 2021, ale nyní je jednání zase na začátku. Kompletní přípravy celé akce trvaly více než 10 let. První etapa byla provedena v roce 2017.

Tvář městečka nyní vypadá opět o trochu lépe. Důležitější však je, že dodávku elektrické energie zajišťují moderní zařízení, což se projevuje na spolehlivosti provozu a minimálních výpadcích. Velká investice státní firmy na území obce je důležitá i z jiného hlediska. Pro obdobné projekty se v současnosti výrazně zvyšují požadavky dotčených úřadů, ostatních síťařů, vlastníků pozemků i některých obcí, což neúměrně navyšuje plánované náklady na realizaci. Proto ČEZ začíná logicky od kabelizací v některých lokalitách ustupovat a pouze mění nadzemní prvky energetické soustavy za nové, což je pro společnost snadné a mnohem levnější. A všem ostatním zbyde věčný pohled na nevzhledné sloupy, dráty a výložníky.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!