Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Cestičky v parku prošly kompletní obnovou

24. 10. 2007

Po dlouhých letech jsou cestičky v parku na našem náměstí opět v pořádku. V průběhu podzimu byla provedena jejich celková rekonstrukce, podle podoby z dvacátých let minulého století, kdy sloužily při promenádách lázeňských hostů.

V posledních letech se tvář našeho parku, která byla charakteristická a jedinečná po desetiletí, začala vytrácet. Hlavním důvodem byly zarůstající a mizející mlatové cesty, které dokreslovaly symetrii prostoru. Již dlouho diskutovali obyvatelé městečka i zastupitelé, co s tímto prostorem udělat. Objevovaly se postupně tři hlavní názory. Zastánci prvního požadovali, aby se rozpadající se obrubníky odstranily, cestičky zasypaly a osely trávou. Druhý názor preferoval jejich zadláždění zámkovou dlažbou, imitující pískovcový povrch. A pak zde ještě byli příznivci obnovy parkového mlatu do původní podoby. Názory se střetávaly, jeden argument střídal druhý a park postupně ztrácel příjemný vzhled.

Nové zastupitelstvo prosadilo okamžitou obnovu, protože se jedná o hlavní část městečka, kterou vidí nejčastěji každý z nás i našich hostů a je tedy naší důležitou vizitkou. Zvítězila varianta obnovy do původního stavu, v kombinaci se zadlážděním hlavních přechodových tras tak, aby se daly používat i v zimě nebo za deštivého počasí. Zvolena byla dlažba čtvercových kostek v barvě pískovce, který je v našem kraji i na samotném náměstí dominantní.

Ostatní cestičky byly zcela rekonstruovány. Došlo k výměně záhonových obrub, navezení štěrkové konstrukce kvůli průsakům vody a kvůli pevnosti, položena byla geotextílie a povrch je tvořen slévavým pískem žluté barvy. Na závěr byly provedeny terénní úpravy a dosypání zeminy tak, aby bylo možné celou plochu bez problémů sekat zahradním traktůrkem. V příštím roce budou provedeny další zahradnické práce. Někteří občané namítají, že toto dílo bude brzy zničeno vandaly nebo hrajícími si dětmi. Pevně věříme, že tomu tak nebude a že si všichni budeme vážit atraktivního vzhledu náměstí našeho městečka, které je jedinečné široko daleko. Rodiče určitě vysvětlí svým dětem, že park není hřiště a že míč, kolo nebo skateboard sem rozhodně nepatří. Záleží jen a jen na nás, jak dlouho se z hezké podoby budeme těšit!

 Na celou akci obdrželo městečko dotaci z Programu obnovy venkova, prostřednictvím Lázeňského mikroregionu, ve výši přesahující 50 tisíc korun. Byla tak završena první etapa obnovy mlázovického náměstí, která zahrnovala od jara řadu stavebních a technických úkonů (odstranění staré lipové aleje a výsadba nové, obnova rozvodů veřejného osvětlení, odstranění všech kabelových rozvodů a sloupů z náměstí, rekonstrukce rozvodů rozhlasu, výměna sloupů osvětlení, rekonstrukce vozovky v prostoru kolem Pomníku padlých, nové chodníky směrem do Jičínské ulice, celková úprava parkoviště před obchodem, rekonstrukce kanalizace pod novou vozovkou a úprava pěšin v parku). Připraveny jsou další etapy, záleží na stavu obecních financí a také na tom, jak budou Mlázovice úspěšné při žádostech o dotace z různých zdrojů.

Tento projekt byl realizován s finanční podporou Královehradeckého kraje.
Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!