Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Blíží se zákaz provozu některých kotlů

21. 01. 2022

Od 1. září 2022 již nebude možné doma používat kotle na pevná paliva, která mají nižší než 3. emisní třídu. Je tak nejvyšší čas kotel vyměnit nebo požádat o kotlíkovou dotaci.

Jakých kotlů se zákaz týká?
Zákaz se vztahuje na provozovatele stacionárních zdrojů tepla na pevná paliva o tepelném příkonu 300 kW, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace (dále jen kotel). Takový kotel bude muset od září roku 2022 splňovat hodnoty, které jsou uvedeny v příloze č. 11 Zákona 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší. Požadavky neplní kotle na pevná paliva, které jsou zařazeny do nižší než 3. emisní třídy.

Jak zjistit, jakou třídu má můj kotel?
Třídu kotle je možné zjistit ze štítku kotle nebo návodu k použití, případně ji sdělí pracovník, který provádí pravidelnou kontrolu technického stavu a provozu kotle.

Co dělat, když můj kotel nesplňuje alespoň 3. třídu?
Takový kotel je nutné nejpozději do 1. 9. 2022 vyměnit za takový, který požadavky zákona splňuje.

Pozor také na pravidelné revize
Zároveň je nutné, každý rok, nechat provést odbornou firmou pravidelnou provozní revizi stávajícího kotle na pevná paliva (nového i starého). Tato revize je vyžadována při případné kontrole ze strany úřadů, ale i pojišťovnou v případě pojistného plnění (např. při požáru). Její nepředložení může mít za následek udělení vysoké pokuty nebo odmítnutí plnění ze strany pojišťovny.

Nemám peníze na výměnu kotle
Od toho tu jsou Kotlíkové dotace. Díky nim můžete získat finanční podporu na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Podpora bude poskytována na instalace realizované od 1. 1. 2021 až ve výši 95 % ze způsobilých výdajů do maximální výše dotace.

Kde najdu více informací 
- vše o kotlíkových dotací najdete na www.kotlikydotace.cz
- kotlíkové dotace vyřizuje Královéhradecký kraj,
více informací na stránkách kraje: www.kr-krlaovehradecky.cz
- manuál nalezente také na stránkách Ministerstva životního prostředí

Text: Město Lázně Bělohrad a Městys Mlázovice

 

 

 

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!