Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Bezpečnost chodců v městečku se výrazně zvýší

01. 07. 2011

Mlázovice uspěly s žádostí o dotaci na Státním fondu dopravní infrastruktury a obdrží částku 934.000 Kč na rekonstrukci a dobudování chodníku z Náměstí směrem ke hřbitovu. Letošní etapa bude končit těsně před koncem obce.

Je vlastně malou záhadou, proč na jednom z nejfrekventovanějších úseků v městečku, z Náměstí na hřbitov, nebyl nikdy v celé délce vybudován chodník. A to i přes skutečnost, že uvedená trasa je velmi nepřehledná, z velké části prochází zatáčkou a ještě stoupáním. Mezi vozidly všeho druhu se zde proplétají maminky s kočárky, důchodci, lidé na invalidních vozících i všichni ostatní pěší.

Přitom plány na výstavbu chodníku až na hřbitov existují minimálně od 80. let minulého století. V roce 1985, byla směrem na Šárovcovu Lhotu vysázena lipová alej a zároveň s tím provedena terénní příprava pro nový chodník. Na něj však nikdy nedošlo.

Jedním z největších problémů bylo různorodé vlastnictví pozemků. I když navenek nebylo nic vidět, představitelé městečka velmi intenzivně tři roky pracovali na přípravách. Bylo vytvořeno několik geometrických plánů a provedeny výkupy parcel tak, aby nový chodník dosáhl předepsaných parametrů. Následovala dohoda s Královéhradeckým krajem o bezúplatném převodu pozemků podél průtahové komunikace III. třídy. Poté se začala připravovat projektová dokumentace s desítkami vyjádření různých orgánů, následovalo Územní řízení na stavebním úřadě a Stavební řízení na Odboru dopravy MěÚ Jičín. Nakonec byla vypracována žádost o dotaci na Státní fond dopravní infrastruktury.

Naštěstí, veškeré popisované aktivity a nemalé peníze vynaložené na přípravnou fázi, nepřijdou nazmar. Městečko obdrží zmíněnou dotaci na rekonstrukci stávajících ploch a dobudování dalších úseků. Již v letošním roce se stane minulostí nebezpečná chůze po silnici i problematická chůze po starém propadlém a nebezpečném chodníku. Kromě chodníkového tělesa budou vyměněny všechny obrubníky. Cílem projektu je zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu a také odstranění bariér pro handicapované občany. Všechny vybudované úseky budou samozřejmě plně bezbariérové.

Původně projekt obsahoval vybudování chodníku až ke hřbitovu, po konzultacích s úředníky SFDI byl redukován pouze na dva úseky končící na okraji intravilánu. O dokončení celé trasy se Mlázovice pokusí v příštích letech.

Ještě než dojde k prvním výkopům, provedou v dotčených úsecích pracovníci VOS Jičín výměnu vodovodních šoupat a dalších komponent. Dále společnost ČEZ položí kabely nízkého napětí a odstraní vrchní vedení. Společně s tím městečko v této lokalitě vymění prvky veřejného osvětlení a rozhlasu. Nyní probíhá zadávací řízení na výběr realizační firmy. S provedením prací se počítá letos na podzim.

Díky poskytnutí státní dotace, která je v objemu hospodaření městečka velmi významná, dojde k zásadnímu zvýšení komfortu a bezpečnosti obyvatel městečka i jeho návštěvníků.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!