Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Obnovená zahrada školky potěší nejmenší

27. 05. 2021

Nové herní prvky, krásná dřevěná chaloupka a bezbariérové zpevněné plochy. To jsou hlavní benefity projektu modernizace zahrady MŠ.

Děti navštěvující místní školku velmi rády tráví čas na její zahradě, proto se ji městečko snaží dlouhodobě vylepšovat. Některé prvky byly sice již měněny, ale příliš dlouho nevydržely, jiné na svoji obnovu teprve čekaly. Vzhledem k rozsahu potřebných změn se obec snažila zajistit dostatek financí na realizaci prostřednictvím dotačních programů. Nakonec byla úspěšná v rámci výzvy Místní akční skupiny Brána do Českého ráje (více o MAS na www.masbcr.cz), která administrovala dotační programy Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství ČR.

Na jaře roku 2021 se vybrané firmy pustily do práce. Nejprve byl postaven krásný dřevěný domeček s velkou verandou. Děti bude chránit před sluncem i deštěm. Domeček bude také skvělým místem pro různé hry a odpočinek. Aby byla zajištěna co nejdelší životnost stavby, byla chatka postavena na dřevěném roštu, který je spojen se zemí pozinkovanými zemními vruty. Žádné výkopy, žádný beton, vše lze demontovat a odvézt, bez poškození místa stavby. Domeček je konstruovaný ze severského smrku, má velmi silnou tloušťku stěn a špičkovou povrchovou úpravu. Střecha je kryta hliníkovými šablonami, z hliníku jsou rovněž veškeré klempířské prvky. Díky promyšlené konstrukci a použitým materiálům by mohl sloužit v dobré kondici několik desetiletí.

V další fázi byly na zahradu namontovány nové herní prvky, které doplnily původní, namontované před několika roky. Děti mají nyní k dispozici 11 různých atrakcí. Nově nainstalovány byly kolotoč, dva péráci, dvojhoupačka, průlezka, a trámová lávka. U všech byl opět kladen důraz na bezúdržbovost, odolnost a dlouhou životnost. Podobně jako na hřišti u koupaliště, výrobce nepoužil žádné dřevěné součásti. Vše je z kovu, nerezu a kvalitního HDPE plastu. Až doslouží starší dřevěné prvky (sestava se skluzavkou a lezecká sestava) počítá městečko s výměnou za stejný typ.

V rámci projektu byly také namontovány moderní dopadové plochy u prvků, u kterých je to vyžadováno z bezpečnostních důvodů. Kromě nové houpačky byly nové plochy instalovány také pod stávajícími sestavami, kde nahradily již nevyhovující s dřevěnou štěpkou. Použité „grass desky“ tvoří směs plastu a gumy a dokáží bezpečně absorbovat případný pád dítěte z výšky. Zároveň prorostou trávou a lze je sekat běžnou technikou. Plocha je zelená a nevyšlapuje se. Na rozdíl od litých povrchů, nenastává problém s přílišnou klouzavostí ani po dešti nebo při námraze.

Modernizace se dočkaly rovněž stařičké plochy s betonovými dlaždicemi. Nyní jsou zpevněné plochy vydlážděné zámkovou dlažbou. Odstraněny byly všechny ostré hrany, schody a ostré rohy. Místo je lépe odvodněno, úpravy se dočkalo také nevzhledné a nebezpečné víko septiku. Děti mají v dlažbě vyznačenou závodní dráhu, skákacího panáka, čísla na počítání a některé další prvky, které efektivně oživily a zatraktivnily betonovou plochu.

V rámci obnovy zahrady provedlo městečko ze svých peněz (mimo dotovaný projekt) také opravu pískovcové zdi, terénní úpravy a založení nového trávníku.

Celkové náklady projektu dosáhly 650 000 Kč. Půl milionu obdržela obec jako dotaci, zbytek doplatila ze svého rozpočtu. Zahrada nyní vypadá krásně, je plná atrakcí a bezpečnější. Děti se mají na co těšit. Realizace tohoto projektu je dalším příspěvkem ke zkvalitňování předškolního vzdělávání a podmínek pro nejmenší občánky městečka.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!