Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Děti se vrátily do modernizované školky

06. 09. 2013

Mlázovická školka prošla během letních prázdnin výraznými změnami. Děti i učitelky mají nyní k dispozici zbrusu nové sociální zařízení i kuchyňku. Společně s tím došlo k obnově inženýrských sítí a dalším úpravám.

Městečko plánovalo rekonstrukci sociálních zařízení již delší dobu, ale finanční a především časové nároky projekt neustále oddalovaly. Posledním kamínkem na misce vah však bylo několik havárií v uplynulém školním roce, při kterých opakovaně prasklo potrubí s tlakovou vodou a jen shodou náhod nedošlo k výraznému poškození vnitřního vybavení. Budova byla sice postavena v roce 1983, a tudíž ji nezatěžuje přílišné stáří, jenomže kvalita některých materiálů používaných v době výstavby nedávala již šanci na delší životnost inženýrských sítí. Kvůli jejich havarijnímu stavu nezbývalo než se pustit do komplikovaných oprav.

Školka musela být kvůli časovému harmonogramu prací uzavřena po celé prázdniny. Protože by to však některým rodičům způsobilo obrovské problémy, dohodlo městečko dočasnou možnost návštěvy mlázovických dětí v sousedních Lužanech, kam byly sváženy každý den mikrobusem. Dětem se změna velmi líbila a dokonce se na ni těšily. Díky velké vstřícnosti obce Lužany i tamní školky vše proběhlo bez nejmenších obtíží.

Již první prázdninový den se z budovy stalo staveniště a obecní pracovníci zde začali demontovat staré vybavení a zahájili rozsáhlé bourací práce. Poté přišla na řadu instalace nových rozvodů vody, kanalizace, topení a elektro.

Bohužel, jak to při větších stavebních akcích chodívá, již v prvních dnech se ukázalo, že ne vše půjde podle plánu. Některé příčky byly pouze 7,5 cm široké a ještě k tomu duté, což znemožňovalo oboustranné uložení nového potrubí. Hlavní stěna mezi třídou a toaletami byla dokonce pouze dřevěná. Neplánovaně tak museli nastoupit zedníci, kteří tyto zdi vybudovali úplně nově.

Největší čas byl určen na úpravu povrchů. To znamená začištění všech spár po rozvodech, vyrovnání stěn i podlah a poté provedení veškerých obkladů a dlažeb. Mezitím byla instalována nová průhledová okna mezi třídu a umývárnu. Stejně jako všechna ostatní v budově mají bezpečnostní skla, takže nehrozí poranění dětí při jakékoliv situaci.

Nakonec byla namontována nová sanita – toalety, umývadla, baterie, skříňky, bojlery, sprchová vanička a topení. V kuchyňce také nová linka a mycí pult. Celý prostor vhodně doplnily nové dveře. Celkově prošly obnovou toalety a umývárna dětí, WC zaměstnanců, technická místnost a kuchyňka. Vyčištěn a upraven byl rovněž septik a veškeré stoupačky v přízemí. Za zmínku jistě stojí krásná postavička krtka, kterou obkladači vytvořili z dlaždic na jedné ze stěn. Ta fascinuje od prvních dní nejenom děti, ale i dospělé.

Celkové náklady se vyšplhaly téměř ke 450 tisícům Kč. Nebýt práce obecních zaměstnanců a přímého nákupu materiálu, byly by výrazně vyšší. Vynaložené prostředky jsou však podle starosty městečka vynikající investicí, protože vytváří zázemí pro kvalitní péči o nejmenší občánky. Mlázovická školka je schopna přijmout do školky všechny děti, které splňují podmínky pro přijetí, dokonce i některé další z blízkého okolí. Rodiče tak nemusí řešit nepříjemné starosti co s nepřijatým potomkem či platit přemrštěné školné v soukromých zařízeních.

Po sérii oprav a rekonstrukcí v předchozích letech (okna, dveře, hřiště, stropy a osvětlení, kotelna, nábytek, vybavení a další) mají mlázovické i okolní děti k dispozici jedno z nejmodernějších předškolních zařízení v regionu, které nejenom že dobře vypadá, ale také odpovídá dnešním požadavkům.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!