Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovický biograf ukončil po sedmdesáti letech svoji činnost

05. 09. 2014

V pátek 22. srpna 2014, přesně ve 21.50h, odešel poslední návštěvník. Tím byla, s největší pravděpodobností, napsána závěrečná kapitola v téměř sedmdesátileté historii mlázovického biografu.

Provozovatele i pracovníky kina ovládl vztek a lítost zároveň. Je smutné, že tento kulturní fenomén na malé obci nekončí z důvodu nezájmu diváků, ale kvůli podivné politice společností, které distribuují filmovou tvorbu.

Digitalizace kinosálů odstartovala před několika lety a zasáhla prakticky celý svět. Pozadu nezůstala ani Česká republika, a tak od roku 2010 začaly kompletní přestavby jednotlivých kin na zcela novou technologii. Vzhledem k astronomickým nákladům na digitalizaci ovšem tento proces současně odstartoval nevratnou likvidaci většiny biografů u nás, především na malých městech a vesnicích. Kdysi masová a oblíbená zábava se tak pomalu, ale jistě přesunula pouze do vzpomínek bezpočtu diváků.

Stejný osud potkal plíživě také mlázovické kino. I když se jeho provozovatel, městečko Mlázovice, snažil činit možné i nemožné, oddálil jeho zánik pouze o několik let. Smutné však je, že i malé sály měly šanci, která zůstala úmyslně potlačena. Existuje totiž technologie, tzv. E-cinema, která je dostupná mnohem širšímu okruhu provozovatelů. Bohužel, největší distributor filmů v ČR ji nepodporuje, takže ji u nás prakticky odsoudil k zániku. Mezi kinaři je veřejným tajemstvím, že je to z důvodu záměrné likvidace co největšího počtu konkurentů, neboť právě tato společnost zároveň vlastní největší síť multiplexů v zemi.  Její manažeři se domnívají, že uzavřením menších kinosálů dojde ke zvýšení návštěvnosti těch zbylých, většinou multikin.

To je ovšem obrovský omyl. Zánik malých kin způsobí celkový pokles návštěvnosti všech filmových představení a v konečném důsledku silně poškodí českou tvorbu, protože na ni zbude, kvůli menším tržbám, méně peněz. Méně českých filmů a jejich horší kvalita vyvolá odliv dalších návštěvníků i z multikin. Proto je zřejmé, že si těmito rozhodnutími podřezávají větev i sami zahraniční vlastníci multiplexů. Ale jim to nevadí, až toto odvětví nebude vydělávat, kina zavřou a budou investovat zase do něčeho výhodnějšího.

Myšlenky o konci české tvorby určené pro kina vyslovuje stále více filmařů. Z nejznámějších uveďme Jana Svěráka, který již dnes tvrdí, že se jedná o „mrtvé odvětví“ a že je třeba se přeorientovat na televizní produkci.

Mlázovický biograf odstartoval svoji éru v roce 1946. Patřil mezi nejstarší v regionu. Tehdy, krátce po útrapách největšího světového vojenského konfliktu, lidé prahli po rozptýlení a pohyblivé obrázky na plátně zažívaly obrovský rozmach. Třicet let se promítalo na sále Radnice. Ještě se najdou pamětníci, kteří vzpomínají na řady židlí před oponou, promítačku uprostřed místnosti a hustý dým valící se od cigarety legendárního promítače pana Rohlíka.

V roce 1977 bylo otevřeno nové kino Radnice, sloužící dodnes. V té době prakticky nejmodernější široko daleko. Až do devadesátých let bylo běžné, že se promítalo celoročně a velmi často visel na pokladně nápis „Vyprodáno“. Časté byly také tzv. přístavky. Ani 140 míst mnohdy nestačilo a musely být přidávány ještě další židle na okraj řad.

Později docházelo k velkému útlumu návštěvnosti. Diváci využívali především rozšiřující se nabídku televizních stanic a také videopůjčoven. I tuto kritickou situaci ovšem místní kino, na rozdíl od mnoha jiných, přežilo. I když i ve velkých městech končil jeden biograf za druhým, v Mlázovicích lesk stříbrného plátna stále lákal.

Zlomové bylo období po roce 2000. Povedlo se výrazně oživit programovou nabídku. Promítány byly aktuální filmy, někdy dokonce premiérově dříve než v Jičíně. Provozovatel pečlivě vybíral pouze zajímavé tituly, většinou z domácí tvorby. Přišla velká propagace zařízení v širším okolí, slosování vstupenek o ceny a další kroky, které zatraktivnily skomírající provoz. Proto si sem návštěvníci opět našli cestu. Mnoho let nazpět se ustálil roční průměr přes 40 diváků na představení, což byla na obec s 600 obyvateli neuvěřitelná čísla.

Pak ovšem přišel rok 2013 a s ním konec výroby filmů na 35mm filmovém pásu, na jehož promítání byla uzpůsobená technika. V Mlázovicích byly odehrány ještě dvě sezóny. Pravda, mnoho atraktivních českých trháků, distribuovaných na novém digitálním médiu, již nešlo uvést. Většina návštěvníků ovšem ráda zavítala i na pár posledních kousků, které bylo možné promítnout.

Československé drama Kandidát bylo posledním snímkem, na který se mohli diváci přijít podívat. Nedigitalizované biografy již nemají co uvádět. Projekty retrokin a jiné podobné aktivity, jsou určeny předem k zániku. Diváci chtějí vidět novinky. Pokud je kina nedostanou, nejsou životaschopná.

Dnes jsou veškeré filmy vyráběny pouze na speciálních digitálních discích. Využije je pouze pár digitálních kinosálů, které stejně domácí filmaře nezachrání. Na okrese Jičín plně fungují pouze dva – v Jičíně a Hořicích. K tomuto zmaru je ještě nutné připočítat ztrátový provoz většiny kin, protože běžný provoz digitální technologie sebou nese obrovské nesmyslné náklady, které tržby ze vstupného nemohou pokrýt. Pokud přeživší digitalizovaná kina nebudou mít štědré mecenáše dotující jejich provoz, po čase stejně zaniknou.

Tak skončilo velmi oblíbené mlázovické kino. Obyvatelé městečka, chalupáři i návštěvníci z okolí, přišli o další možnost kulturního vyžití. Velký dík patří všem lidem, kteří se kompletně o jeho provoz dlouhé roky starali a zajistili úspěšné fungování až do současnosti. Existuje sice teoretická možnost znovuobnovení provozu a pořízení tzv. „lehké digitalizace“, ale vzhledem k podmínkám v Česku to není příliš pravděpodobné. Zůstanou alespoň vzpomínky.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!