Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Diváky kina čeká i přes problémy vynikající program

05. 07. 2012

Mlázovické kino Radnice připravilo pro své návštěvníky atraktivní program na nadcházející letní sezónu. Jeho sestavení bylo velmi náročné, protože distributoři filmů nepochopili vývoj v oblasti kin.

I když se ještě před pár týdny zdálo, že kina nabídnou letos v létě svým divákům pestrou paletu zajímavých filmů, opak je pravdou. Filmoví distributoři se ocitli zcela mimo realitu, a i když nejsou v České republice digitalizovány ještě 2/3 všech kin, tvrdošíjně odmítají vyrábět kopie pro starší typy promítaček a tím znemožňují uvádět většině českých kin nové snímky. To samozřejmě spěje k zániku mnohých z nich, neboť pořízení digitální promítací techniky vyjde na několik milionů korun!!! Zároveň si větev pod sebou řežou i samotné distribuční společnosti, protože výrazně klesne počet výpůjček jednotlivých filmů a tím jejich vlastní zisk. Asi si několik manažerů neuvědomilo, že zbytek země není Praha a v době, kdy kina bojují o každého diváka a v době ekonomických škrtů, není prostor pro několikamilionovou investici na digitalizaci kina. Provoz kin není v naprosté většině případů rentabilní a obce a města k této provozní ztrátě nejsou logicky ochotna investovat další miliony do digitálních úprav projekcí. Pár kin v krajských či větších okresních městech to nezachrání, podobně jako módní výkřiky stylu 3D apod. Rovněž většina populace nemá na to, aby za jednu vstupenku mohla utratit 150 Kč - 200 Kč.

Ano, je pravda, že několik let jsou provozovatelé kin upozorňováni, že jednou digitalizace přijde a musí se na ni připravit. Ale pokud nějaká činnost produkuje ztrátu a žije z dotací, těžko může požadovat další milionové injekce. Když letos na jaře náhle přestali distributoři poskytovat nové filmy pro nedigitalizovaná kina, bylo to jako blesk z čistého nebe. A nebo je poskytují, ale ve výrazně nižším počtu kopií, takže se na mnohá kina v rozumném termínu vůbec nedostane.

Dnes opravdu stojí kina, jako specifická kulturní zařízení, na rozcestí. Distributoři, bohužel tuto situaci vůbec nepochopili. Je nesmysl, že nyní z donucení budou kina digitalizována. Buď filmové společnosti svůj postup přehodnotí a začnou opět vyrábět 35mm kopie (což pro ně není žádný problém), nebo lze s jistotou říci, že většina biografů v republice definitivně zanikne. Pro představu, na okrese Jičín nyní funguje 8 kin. Digitalizované je pouze jedno (Jičín), jedno další se na tento proces chystá (Hořice).

Podobné problémy jsou i v Mlázovicích. Městečko, jako provozovatel, samozřejmě nemůže realizovat proces digitalizace, takže patří mezi ostatní, kterým zvoní hrana. Vzhledem k nedostatku či neexistenci kopií některých nových filmů, nebudou letos v Mlázovicích obsazeny všechny promítací prázdninové termíny. Také nebude promítán žádný dětský film. I přes tyto závažné problémy se pro mlázovické kino Radnice podařilo po složitých organizačních jednáních a logistických opatřeních, zajistit nejlepší české novinky sezóny. Paradoxně se tak diváci mohou těšit na jednu z nejlepších filmových sezón za posledních deset let. Bombónkem je uvedení filmu Školní výlet, který byl natáčen v Lázních Bělohradě a ve kterém účinkuje řada hereckých legend. Tento film je natočen také pouze v digitální formě, ale jeho produkce umožňuje digitální projekci i starším kinům, kterou zajišťuje vlastní technikou. Mlázovice tak zažijí premiérově digitální promítání, navíc za účasti některých tvůrců filmu, kteří přislíbili účast!

Uvidíme, zda-li se letos udrží obrovská návštěvnost z minula a také, zda-li to nebude sezóna úplně poslední.


Fotogalerie

Přílohy

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!