Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Velký lesní požár na Chlumu

25. 06. 2023

Rychlý a profesionální zásah hasičů zabránil obrovským škodám.


AKTUALIZACE 27.6.2023

Po čtvrté hodině raní se požár opět rozhořel. Vyslané dobrovolné jednotky z Mlázovic a Lužan a profesionální hasiči z Hořic a Jičína na místě zlikvidovaly oheň, který se objevil na původním spáleništi. Na ploše 5x5m vzplály plameny a prohořívala zde hromada roští po těžbě. Po dvou hodinách se hasiči vrátili na základny.

 

V sobotu 24. června 2023, kolem 16.30h, se v širokém okolí rozezvučely požární sirény. Hasiči byli vysláni k nahlášenému požáru lesa mezi Mlázovicemi a Konecchlumím. Jako první na místo dorazili profesionálové ze stanice Hořice (byli na dětském dni v sousední Šárovcově Lhotě) a hned za nimi jednotka z Mlázovic. Houkání majáků však neutichalo a ze všech stran se sjížděly další a další cisterny.

Na místě hasiči spatřili požár paseky. Plameny vyskakovaly z lesní hrabanky a začaly již rychle atakovat sousední vzrostlý porost lesa. Jednotky se ihned pustily do hašení. Boj to však byl nerovný, zásah velmi komplikoval špatně přístupný terén a silný vítr, který neustále oživoval nové plameny, dokonce i na již uhašených plochách. Celý prostor byl silně zakouřený.

Záhy bylo jasné, že ke zdolání ohnivého kohouta bude třeba nasazení většího počtu lidí a techniky. Proto byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu a na místo se sjely další posily. Celkem u zásahu operovalo přes 80 hasičů ze 17 profesionálních a dobrovolných jednotek, s více než 20 cisternami a další výkonnou technikou.

Ani to však nestačilo a operační středisko na místo povolalo vrtulník Letecké služby Policie ČR. Z pražské základny brzy přiletěl vrtulník Bell se závěsným bambivakem a ihned se dal do práce. Vodu nabíral v nedalekém vojickém rybníku a svými cílenými shozy eliminoval nejhorší ohniska. Bez jeho pomoci by hrozilo rozšíření plamenů na další úseky lesa, kde by jejich hašení bylo velmi obtížné až nemožné. Během své mise vrtulník absolvoval úctyhodných 33 shozů. Úvodní shozy na místo naváděl velitel mlázovických hasičů, pan Tomáš Čeřovský, který v rámci přípravy absolvoval kurz spolupráce s leteckou technikou a dokázal přesně s pilotem helikoptéry komunikovat. Práci vrtulníku bohužel ztěžovali „letečtí zvědavci“. Jeho dráhu letu křižovala různá malá letadla, jejichž piloti se letěli podívat, co se děje.

Vzhledem k enormní potřebě hasební vody zřídili hasiči dvě čerpací stanoviště. Pro vozy operující na lesní cestě nad požářištěm, byla určena mlázovická požární nádrž, ostatní cisterny plnila čerpadla na koupališti v Konecchlumí. Bylo velké štěstí, že již byla částečně průjezdná tzv. „mlázovická hřebenová cesta“, která letos prochází velkou rekonstrukcí. Před pár dny by žádná cisterna těmito místa neprojela a hasiči by se tak nemohli dostat nad požár z vrchní strany. Opět se prokázala neuvěřitelná terénní průchodnost vozidel Tatra, protože všechny cisterny (T148, T815, Terno i Force) zvládly opakovaně vyjet neuvěřitelně prudký a stísněný svah v Konecchlumí. Dokonce i samotní řidiči kroutili hlavou, co jejich vozy dokážou.

Na místo dorazil také generální ředitel HZS Královéhradeckého kraje se svými kolegy a operační výjezd Generální ředitelství HZS ČR. Požářiště bylo rozděleno na několik úseků, všichni věděli, co mají dělat a dokonalá souhra rychle likvidovala plameny. Lokalizace požáru byla nahlášena po 19té hodině, jednotky se na své základny začaly vracet kolem 21h. Celkem bylo na hašení spotřebováno více než 800m3 vody. Na místě zůstali až do rána hasiči z Mlázovic a Ostroměře. Během noci ještě několikrát dohašovali nová ohniska. Místo následně prohlédli také kriminalisté a specialisté pro vyšetřování požárů. Přičina vzniku zatím není jasná.

Nebýt rychlého a efektivního zásahu hasičů z celého regionu, přerostl by požár do několikanásobného rozsahu. Následky by byly katastrofální pro obyvatele přilehlých obcí i ekosystém oblasti. Zdá se, že Svatý Florián tentokrát pořádně držel ochrannou ruku.


Poznámka
Zásahu se zúčastnily: JSDH Mlázovice, JSDH CHoteč, JSDH Lužany, JSDH Ostroměř, JSDH Slatiny, JSDH Vysoké Veselí, JSDH Ohnišťany, JSDH Valdice, JSDH Jičín, JSDH Hořice, JSDH Lázně Bělohrad, JSDH Kopidlno, JSDH Skřivany, JSDH Smidary, PS Jičín, PS Hořice, PS Hradec Králové, Letecká služba Policie ČR – základna Praha Kbely a Policie ČR.


Foto:
Hasiči Mlázovice (Tomáš Čeřovský, Ladislav John a Tomáš Komárek)

Michal Fanta (HZS Královéhradeckého kraje)

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!