Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Rozsáhlý požár zničil stodolu

02. 10. 2016

Jeden z největších požárů v novodobé historii obce hasilo osm jednotek hasičů. Rychlý zásah ochránil okolní budovy.

V neděli 2. října 2016 se obyvatelé městečka probudili do divokého rána. Poklidnou nedělní atmosféru narušil ohnivý kohout, který se zabydlel v zemědělské usedlosti nedaleko náměstí. Jako první si požáru všimli kolem půl sedmé ráno sousedé z Hořické ulice. V tu dobu již plameny zachvátily celý objekt a šlehaly až pět metrů nad střechu. Velitel mlázovických hasičů, který bydlí také v sousedství, byl na místě za pár sekund. V tu chvíli již nahlašoval kolegům operačního střediska stav a rozsah události.

Shodou okolností byla celý víkend odhlášena z výjezdu mlázovická cisterna, která se účastnila hasičské akce v Pardubicích. Proto nebyla spuštěna poplachová siréna, čemuž se řada obyvatel divila. Ze stejného důvodu nebylo k dispozici zásahové vozidlo ostroměřských hasičů. Přijet nemohla ani cisterna ze sousedních Lužan, na níž byl prováděn servis. Proto krajští hasiči povolali další sbory. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Jičín, Nová Paka a Hořice a dobrovolné jednotky z Horní Nové Vsi, Lázní Bělohradu, Hořic, Nové Paky a Lužan. Dohromady se na místo události sjelo 10 cisteren, které měly mnoho práce.

Jako první začali hasiči ochlazovat okolní budovy. Zasažená stodola totiž stála v husté zástavbě a vzhledem k rozsahu požáru reálně hrozilo, že dojde ke vznícení dalších staveb. Při měření termokamerou zaznamenali specialisté alarmující hodnoty.

Vzhledem k počtu nasazených prostředků nestačil průtok hydrantů místního vodovodu, proto zřídil odřad mlázovických hasičů speciální čerpací stanoviště na místním koupališti, které zásobovalo všechny cisterny dostatečným množstvím vody. Další místní hasiči působili přímo v první linii. Pomáhali rozebírat a dohašovat ohořelé konstrukce, nositele dýchací techniky využíval velitel zásahu na střídání u jednotlivých proudů, které likvidovaly nejhorší ohniska.

Požár se podařilo lokalizovat během dopoledne. Místní jednotka byla na místě do pozdních odpoledních hodin. Pomáhala s rozebíráním stavby, částečným úklidem a dohašovaním.  Včasným a masivním zásahem se podařilo uchránit dva rodinné domy, na nichž vznikly žárem pouze drobné škody. Jako nejpravděpodobnější příčina vzplanutí se jevila jiskra od řezání na pile nebo závada na elektroinstalaci. Mnoho lidí celé dopoledne jen nevěřícně kroutilo hlavou, co se to pod jejich okny odehrává.

V průběhu zásahu došlo ke zranění zasahujícího hasiče. Na místě rovněž působil psychologický intervent hasičského záchranného sboru, kterého si vyžádal velitel. Reportáž z místa odvysílala týž den večer ve svém zpravodajství televize Prima.

Během dne se v obci rozvinula debata, zda-li je vhodné, aby místní cisterna vyjížděla na akce mimo obec, kde poté není k dispozici. Malé sbory, ale i profesionální stanice, na kterých slouží menší počet hasičů, nemůžou nepřetržitě pokrývat službu v území. Dobrovolní hasiči bývají v práci (nemusí se sejít při poplachu), vozidla mají poruchy, jezdí na servis či kondiční jízdy a účastní se hasičských akcí v okolí. Menší profesionální jednotky zase chybí na základnách po výjezdech k případným dřívějším událostem. Proto je celý systém IZS propojen tak, aby v území fungoval několikanásobný překryv jednotek a vždy byly k dispozici potřebné síly a prostředky na efektivní zásah. Jednou zajišťují lokalitu hasiči z této základny, jindy zase z druhé. Jedná se o normální a plně funkční systém. Navíc je třeba dodat, že i když mlázovičtí hasiči neměli k dispozici cisternu, u požáru byli první, velmi aktivně se podíleli na jeho likvidaci a domů odešli poslední. Jejich práci ocenil i velitel celého zásahu.

Jeden z největších požárů v Mlázovicích za poslední desetiletí opět připomněl, jak nebezpečný může oheň být. Díky obětavosti mnoha lidí, kteří v rámci integrovaného záchranného systému střeží naše bezpečí, můžeme mít ale jistotu, že když dojde k podobné mimořádné události, všichni udělají maximum, aby měla co nejmenší následky.


Foto: Tomáš Čeřovský a Ladislav John (SDH Mlázovice), SDH Lázně Bělohrad

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!