Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Parádní oslava narozenin hasičského sboru

29. 05. 2023

V sobotu 20. května 2023 proběhly hlavní oslavy 120. výročí založení SDH Mlázovice. Okrskovou soutěž v požárním sportu doplnil bohatý doprovodný program.

Založení SDH Mlázovice bylo reakcí na velmi časté požáry poškozující rozsáhlé majetky. A samozřejmě také na vývoj v této oblasti, který probíhal napříč celou zemí. 16. srpna 1903 se na Radnici sešlo 31 občanů, kteří stvrdili vznik hasičského sboru. Asi ani netušili, jak významný spolek zakládají a jak bohatou budoucnost bude mít. Hlavním iniciátorem vzniku a hasičského dění se stal lesní Ladislav Riegl.

Za více než stoletou historii se ve sboru vystřídaly stovky členů, desítky kusů techniky, několik budov. Hasiči se stali nedílnou součástí života v Mlázovicích. Zapojují se do kulturních, společenských a sportovních činností.

Proto se 120. kulatiny musely náležitě oslavit. Prvním slavnostním krokem bylo vydání knihy “120 let života SDH Mlázovice” a její křest v hasičské zbrojnici. Doprovozený sousedským posezením a odhalením sochy patrona hasičů – sv. Floriána před budovou.

Hlavní část oslav byla naplánována na 20. května 2023. V areálu u koupaliště se odehrála tradiční okrsková soutěž, tentokrát obohacena o řadu zajímavých aktivit. Oslavy zahájil slavnostní proslov vedení SDH, zástupce obce a hostů. Svými projevy přispěl velitel JSDH Tomáš Čeřovský, velitel okrsku Antonín Lukáč, koordinátor dobrovolných hasičů u HZS Královéhradeckého kraje pan Ladislav Oborník a starosta městečka Tomáš Komárek. Ten zavzpomínal, jaké těžké chvíle s hasiči zažil, v uplynulých 16ti letech na jednotlivých zásazích a připomněl velké projekty, které společně realizovali. Ocenil jejich obětavou práci, včetně rozsáhlé technické pomoci obci. Uvítal, že jsou hasiči aktivním členem společenského dění v městečku a popřál sboru hodně zdaru a sil.

Poté se již závodníci pustili do jednotlivých disciplín. Letošního klání se zúčastnilo sedm týmů. Kromě absentujícího Svatojanského Újezdu dorazil celý okrsek. Choteč a domácí postavili dokonce družstva dvě. Závodit se začalo štafetami, poté následovala soutěž jednotlivců a vše vyvrcholilo dvěma požárními útoky. Mlázovičtí hasiči potěšili většinu diváků vítězstvím, které je na domácí půdě ještě cennější. Úspěch podtrhlo pěkné čtvrté místo druhého mlázovického týmu.

V průběhu celého odpoledne měli návštěvníci možnost shlédnout vystavenou hasičskou techniku na parkovišti u koupaliště. Nechyběla historická ruční stříkačka z Humburk, z roku 1880 (původně mlázovická) a ukázka její práce. Mimořádná byla rovněž prezentace Policie ČR, která předvedla svůj dálniční speciál, vybavení výjezdové jednotky i vozidlo běžné hlídky. Velmi zajímavá byla výstavka zbraní různého druhu a věku. Obrovský divácký zájem doprovázel ukázku práce psovoda a jeho zásah, při kterém zneškodnil pachatele trestného činu.

Vyhledávanou atrakcí se stal model hasičské Tatry 148. Jednalo se o věrnou a plně funkční kopii skutečné cisterny, postavenou v měřítku 1:3. Její majitel z Jindřiše u Jindřichova Hradce neúnavně dětem umožňoval hašení ze zásahového děla a některé i svezl. Nutno říci, že auto zajímalo i dospělé. Taková rarita je málokde k vidění. Děti se u koupaliště rozhodně nenudily, připravena pro ně byla i další zábava na několika stanovištích. Poutavé vystoupení si připravili nejmenší hasiči z Verdeku nedaleko Dvora Králové. Nejprve předvedli likvidaci dopravní nehody a poté bleskový požární útok.

Hasiče v podvečer vystřídal Mirek Dvořák, který své hudební pecky pouštěl až do půlnoci. Všichni přítomní si užili další příjemné chvíle a mohli se v klidu věnovat konzumaci bohatého občerstvení připraveného sehraným týmem místního SDH.

Oslavy se vydařily náramně. Krásné počasí, několik stovek spokojených návštěvníků, vítězství domácích a pohodová atmosféra. Zkrátka, vše se povedlo na jedničku a mlázovičtí hasiči důstojně oslavili významné jubileum ve své bohaté historii. Nezbývá než popřát: Hodně úspěchů a elánu do dalších let!


Výsledky hasičské soutěže:
1. Mlázovice, 2. Lužany, 3. Konecchlumí, 4. Mlázovice II., 5. Choteč, 6. Šárovcova Lhota, 7. Choteč II.
Výsledky přeboru jednotlivce:
1. Lufínek (Lužany), 2. Podzimek (Lužany), 3. Špidlen (Mlázovice)


Akce se uskutečnila za finanční a materiální podpory Královéhradeckého kraje, Městysu Mlázovice, Zrukovu Turnov a společnosti First, s.r.o. Praha. Poděkování patří také všem účastníkům a vystavovatelům – HZS Královéhradeckého kraje, Policii ČR, SDH Humburky, okolním sborům, panu Zdeňku Křížovi z Jindřiše, dětem z Verdeku a všem ostatním, kteří se podíleli na vydařeném programu.


Fotogalerie: Blanka Komárková, Václav Veleba (foto z dronu)

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!