Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Otěže hasičských slavností převzalo počasí

25. 05. 2018

Navzdory špatnému počasí oslavil mlázovický sbor důstojně 115. let od svého založení. Domácí rovněž přidali vítězství v okrskové soutěži.

Když 19. srpna 1903 zakládalo na Radnici 25 prvních členů mlázovický sbor, nemohli tušit, jaké osudy a budoucnost toto nové sdružení dostane do vínku. Zpočátku místní sedláci a pokrokoví občané chránili především svůj majetek, zdraví a živobytí, později začali mít hasiči pro svoji obec i další význam.

A právě v sobotu 19. května 2018 si mlázovický sbor připomněl 115 let od onoho osudného podvečera. Oslavy se konaly v areálu místního koupaliště a byly spojeny s okrskovou soutěží v požárním sportu.

Akce se zúčastnila řada hostů  - Eva Šteinerová (starostka okresního sdružení hasičů), Ing. Ladislav Oborník (zástupce HZS – PS Jičín), Antonín Lukáč (starosta okrsku), Luboš Stárek (za okresní sdružení hasičů) a mnozí další. Do areálu v Podlesí dorazili všichni členové okrsku (Konecchlumí, Mlázovice, Svatojanský Újezd, Šárovcova Lhota, Choteč a Lužany). Startovní listinu rozšířilo i druhé domácí družstvo a dětský tým SDH Lužany.

V průběhu celého odpoledne bylo na parkovišti u koupaliště k vidění mnoho zajímavých technických exponátů. Staré stříkačky, několik automobilů Praga RN, několik dopravních automobilů, vzorově modernizovaná Tatra T148 z Ostroměře, MAN z Lázní Bělohradu, „sedmičková“ Tatra z jičínského útvaru a samozřejmě nová mlázovická Tatra Terno 815 pro velkoobjemové hašení. Velkou pozornost také poutal vystavený motocykl BMW od Dopravní Policie ČR. Později dorazila, k velké radosti místních, také CAS Škoda RTO 706 z SDH Všestary u Prahy. Všestarští hasiči předvedli mlázovickým, jak dobře pečují o jejich bývalé výjezdové vozidlo.

Jako první přišly na řadu závody štafet. Zaplněné fotbalové hřiště sledovalo napínavé souboje jednotlivých soutěžících. Na domácích byla patrná nervozita z vlastního publika, ale také velká touha toto klání vyhrát. Po štafetách soutěžili nejlepší jednotlivci. Za dusného počasí bylo k vidění mnoho kvalitních výkonů.

Následovala nejatraktivnější disciplína – požární útoky. Nejprve se představily mladé naděje z Lužan. Děti předvedly, že navzdory malému věku i vzrůstu si s hasičskými proprietami skvěle rozumí a sklidily zasloužené ovace.

A pak to přišlo. Sotva skončil požární útok prvního z mlázovických družstev, přihnala se obrovská bouřka, která vystavila dalšímu soutěžení definitivní stopku. Obrovské kroupy během krátké chvíle zasypaly celé hřiště a proudy vody vyplavily veškeré zázemí soutěžního odpoledne. Mnoho lidí bylo promáčeno a odešlo domů. Po dohodě velitelů se již další útoky nekonaly, protože by to bylo nebezpečné. Pro vyhlášení výsledků bylo použito umístění ze štafet, které k radosti domácích vyhrály Mlázovice. Milan Kubíček z Mlázovic obsadil také první místo v jednotlivcích, na třetím místě skončil Karel Špidlen a čtvrtý byl Jakub Hlavatý. Alespoň nějaká náplast na nepřízeň osudu.

Kvůli počasí nebyly zrušeny jenom zbylé požární útoky, ale nekonalo se ani předvedení koňské stříkačky a zrušena byla večerní zábava. Zbylé diváky potěšila alespoň ukázka práce hasičského dvouplošníku AN-2, který dvakrát shodil doprostřed hřiště hasicí dávku, při velmi nízkém přeletu. Děti měly velkou radost z nastříkané pěny a různého dovádění. Celé odpoledne měly připravenou dovednostní dráhu s ruční stříkačkou, kde se dostatečně vyřádily.

Ti, co vytrvali až do konce, se nakonec sešli u stánku s občerstvením a alespoň přátelsky poklábosili. Počasí opět ukázalo, že v některých situacích člověk tahá za kratší konec. Proto je dobře, že máme velmi šikovné a akceschopné hasiče, kteří při nepřízni osudu dokážou pomoci tam, kde je to třeba.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!