Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovičtí hasiči hrdě vykročili do dalšího období

26. 05. 2019

Předání rekonstruované zbrojnice a nového dopravního vozu formálně zakončilo realizaci tří projektů na obnovu techniky a zázemí SDH Mlázovice.

Výjimečná událost se odehrála v sobotu 25. května 2019 v Mlázovicích. V odpoledních hodinách převzali místní hasiči krásnou, kompletně zrekonstruovanou základnu a zbrusu novou dodávku Volkswagen Transporter T6 4x4 s přívěsným vozíkem.

Těsně před zahájením slavnosti se na Mlázovice hnala černá mračna, která nevěstila nic dobrého. Všude v okolí silně pršelo. Všichni měli v živé paměti loňské narozeninové oslavy sboru, které zasypaly kroupy. Svatý Florian se na poslední chvíli nad svými chráněnci slitoval, spadlo jen několik kapek a velká sláva mohla začít. 

Tuto významnou akci si pochopitelně nenechala ujít většina místních obyvatel. Mnoho lidí dorazilo také z okolních vesnic. Městečko rovněž přivítalo řadu vzácných hostů: plk. Libora Zikeše, ředitele územního odboru Jičín HZS Královéhradeckého kraje, mjr. Ladislava Oborníka specialistu HZS KHK pro dobrovolné jednotky okresu Jičín, obchodního ředitele společnosti THT Polička pana Ing. Martina Baláše, starostku OSH ČMS paní Evu Šteinerovou, projektantku stavby p. Libuši Hrochovou a mnohé další. Ještě před oficiálním zahájením celé akce, navštívil zbrojnici hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., který si prohlédl zázemí i novou techniku a nešetřil chválou na adresu obce a místních hasičů. Byla to první návštěva hejtmana v obci v celé historii Královéhradeckého kraje. Bohužel, kvůli jiné akci, musel ještě před oficiálním zahájením odjet.

Po úvodním přivítání následovaly proslovy. Starosta seznámil stručně přítomné s tím, jak se vyvíjel proces žádostí o dotace a jak se vše postupně realizovalo. Zdůraznil, že dle jeho názoru je přínos dotačních peněz právě v podpoře neziskových projektů pro hasiče, které chrání obyvatelstvo. Zároveň připomněl, že je dobře, že dotace podpořily projekty malé obce, protože ta ze svého rozpočtu nemůže vynakládat milionové prostředky na obnovu techniky či zázemí zbrojnice. Musí však plnit stejné povinnosti jako hasiči z větších měst, která mají úplně jiné finanční možnosti. Přitom náklady na vybavení jsou pro všechny stejné, bez ohledu na počet obyvatel. Starosta také uvedl, že pokud chce obec mít aktivní hasiče, musí jim k tomu vytvořit patřičné podmínky. Vzhledem k tomu, že výjezdová jednotka je používána v rámci IZS prakticky „do první linie“, musí tomu odpovídat i vybavení. Pravděpodobně se jednalo o jedinou příležitost k radikální obměně hasičských zařízení, která se v tomto rozsahu již nebude v příštích letech opakovat.

Zástupci Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje vyjádřili obdiv nad realizovanými projekty. Vítají, že mají na okrese k dispozici takto vybavenou a akceschopnou jednotku a uvedli, že to není úplně obvyklé ani u měst, natož na malé obci.

Poté přišlo na řadu poděkování z úst starosty sboru p. Františka Čípa a velitele jednotky pana Tomáše Čeřovského. Oba vzpomněli na období před 60ti lety, kdy jejich dědové začali s výstavbou nové zbrojnice. Zároveň ocenili práci všech členů jednotky i sboru, kteří obětují hasičině velkou část svého volného času.

Následovalo požehnání opravené zbrojnice, kterého se ujal farář římsko-katolické farnosti Lázně Bělohrad, pan Grzegorz Puszkiewicz.

V zápětí zazněla slavnostní fanfára, otevřela se vrata zbrojnice a ven vyjel nový dopravní vůz Volkswagen Transporter. Starosta předal veliteli jednotky symbolický klíč od vozu a popřál jeho bezproblémový provoz. Vyjádřil přání, aby auto vyjíždělo často na technickou pomoc obci, ale co nejméně k „ostrým“ zásahům.

Své překvapení si připravili i hasiči. Po převzetí klíčů od dodávky předali dojatému starostovi obce plaketu čestného člena sboru a zarámované nášivky člena s obecním znakem a věnováním od výboru SDH.

Následovala dlouho očekávaná prohlídka zbrojnice, obou zásahových vozů a další techniky. Všem zvídavým návštěvníkům byly zodpovězeny dotazy týkající se nového vybavení. Důležitým bodem programu bylo i skupinové focení členů sboru. Vždyť kdy se přihodí, aby se všichni sešli pohromadě a navíc u tak významné příležitosti.

Jako zpestření programu si hasiči připravili ukázku skutečného výjezdu. Velitel veřejnosti podrobně popsal, co se děje od zpozorování požáru a jaké kroky předchází vyjetí k zásahu. Následovalo rozezvučení sirény, přiběhli nebo přijeli členové jednotky do zbrojnice, převlékli se do zásahových obleků a vyjeli s velkoobjemovou cisternou na místo mimořádné události.

Po jejich návratu následovala neméně zajímavá disciplína – hasiči svezli v Tatře i v dodávce všechny zájemce, především děti. Obě auta musela kroužit v okolí Mlázovic velmi dlouho, než uspokojila všechny požadavky. Děti ale čekaly rády. Nestává se každý den, aby se mohly svézt v tak pěkných hasičských speciálech.

Celý program byl v podvečerních hodinách zakončen volnou zábavou v zasedací místnosti zbrojnice, které vévodil především semifinálový duel hokejového MS Česko – Kanada.

Ve tvářích místních byla vidět velká hrdost na to, že se v jejich městečku podařilo uskutečnit tak velké akce. Po příjemně prožitém odpoledni odcházeli spokojeně domů. O významu realizovaných projektů, který přesahuje rámec regionu, svědčí i fakt, že si je vybralo Ministerstvo pro místní rozvoj jako vzorové, na prezentaci daného dotačního programu pro celou Českou republiku.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!